NHSFR Go Round 2, Ninth Performance Results

 

 

 

FOR IMMEDIATE RELEASE

CONTESTANTS SHOW TALENT INSIDE AND OUTSIDE THE ARENA

Gillette, WY., July 21, 2016 – 1,638 contestants from Canada, Australia and the United States of America are competing in the arena at the 2016 NHSFR. 8 of those contestants are competing in the NHSRA Talent Contest.

Scholarships were given out to the top 3 of this talent contest. Kimberly Bauer, also known as Miss North Dakota High School Rodeo, was awarded 1st place for her musical talents (singing and playing guitar). Bauer is competing in the NHSRA Queen Contest here in Gillette, WY.

Second place was awarded to Cassidy McAdams of Virginia for singing and playing guitar. In addition to her love for music, McAdams also enjoys camping, fishing and,of course, rodeo. McAdams is also competing in Barrel Racing and Pole Bending.

The judges were being continuously asked by the stage host if they had finally reached a conclusion for their standings. The judges would reply, “No...no, no, no,” all while laughing. After a full 10 minutes of deliberation, the judges presented a tie for third and fourth place.

Danielle Knapp, Alabama native, and Arkansas’ Jacob Scroggins tied for third place. 18­year­old Scroggins qualified for the NHSFR Team Roping. Knapp, a 17­year­old 12th grader, qualified for Barrel Racing.

Bailey­Grace Snyder, Hayden Cole, Sadie Fomby and Kelsey Martin also competed in NHSRA’s Talent Contest.

Everyone has hidden talents, but we are proud to say that our rodeo contestants aren’t afraid of showing their passions.

The National High School Rodeo Association facilitates the first and second largest rodeos in the world: National High School Finals Rodeo and National Junior High Finals Rodeo, respectively. This organization allows Canadian, Australian and American youth to participate in the great sport of rodeo throughout the year. The organization was founded in 1949, in response to a dream of Founder Claude Mullins to keep western heritage alive through roping, riding and mentorship.

Results from Performance 9 of 2016 National High School Finals Rodeo:

Goat Tying: 1 . Aimee Davis, Central Point, Ore., 7.46 seconds; 2. Mikenna Schauer, Stettler, Alberta, Can., 7.79; 3. Kenna Hayes McNeill, Hobbs, N.M., 7.87; 4. Cierra Doyal, Durant, Okla., 8.21.
Goat Tying Average: 1. Libby Winchell, Scottsbluff, Neb., 14.92 seconds; 2. Tommi Sue Swannack, Sprague, Wash., 15.24; 3. Kamryn Duncan, Denham Springs, La., 15.71; 4. Kaytlyn Miller, Dammeron Valley, Utah, 15.92.

Breakaway Roping: 1 . Sarah Scott, Bennett, N.C., 3.12 seconds; 2. Bridget Merrigan, Gower, Mo., 3.18; 3. Kaycee Hollingback, Wilburton, Okla., 3.22; 4. Bailey Berg, Mandan, N.D., 3.26. Breakaway Average: 1 . Sarah Angelone, Cross Junction, Va., 4.98 seconds; 2. McKenzie Wansing, Garden City, Mo., 5.06; 3. Alli Masters, Leon, Iowa, 5.24; 4. Kayla Schmiedeke, Stevensville, Mt., 5.69; 4. Brittni McCully, Mullen, Neb., 5.69.

Bareback Riding: 1 . Lane McGehee, Victoria, Texas, 70 points; 2. Cooper Bennett, Roosevelt, Utah, 64; 3. Colton McKinney, Leduc County, Alberta, Can., 61; 4. Caleb McMillan, Soap Lake, Wash., 57.
Bareback Average: 1. Hunter Carlson, Douglas, Wyo., 147 points; 2. Wyatt Ortega, Groveland, Fla., 144; 3. Daylon Swearingen, Piffard, N.Y., 143; 4. Jess Pope, Garnett, Kan., 142; 4. Lane McGehee, Victoria, Texas, 142.

Tie­Down Roping: 1 . Tanner Green, Cotulla, Texas, 8.95 seconds; 2. Colt Papy, Ocala, Fla., 10.06; 3. Hunter Styles, Fountain Inn, S.C., 10.7; 4. Ryder Ladner, Kiln, Miss., 10.98.
Tie­Down Average: 1. Wyatt Williams, Glenns Ferry, Idaho, 20.16 seconds; 2. Jobe Johns, Lake Placid, Fla., 21.92; 3. Justin Long, Carlsbad, N.M., 22.43; 4. Justin Payne, Fairland, Okla., 22.59.

Saddle Bronc: 1 . Chance Barrass, Yellowhead County, Alberta, Can., 77 points; 2. Austin Cutler, Challis, Idaho, 67; 3. Mitch Landsdowne, Willows Gemfields, AU, 59; 4. Keenan Kvamme, Carrington, N.D., 43.
Saddle Bronc Average: 1. Sage Newman, Melstone, Mt., 156 points; 2. Ryder Wright, Milford, Utah, 154; 3. Colt Gordon, Comanche, Okla., 150; 4. Austin Cutler, Challis, Idaho, 143.

Steer Wrestling: 1 . Carson Good, Long Valley, S.D., 4.49 seconds; 2. Cole Perry, Bastrop, La., 4.67; 3. Ross Barnett, Poplarville, Miss., 6.04; 4. Clay Elkington, Firth, Idaho, 6.29.
Steer Wrestling Average: 1. Bridger Anderson, Carrington, N.D., 10.5 seconds; 2. Clay Elkington, Firth, Idaho, 11.39; 3. Chance Anderson, McKinnon, Wyo., 12.19; 4. Braydon Wellby, Townsville, AU, 13.08.

Pole Bending: 1. Brooklyn Gunter, Sulpur, La., 19.625 seconds; 2. Grace Hasler, Columbus, Ind., 20.047; 3. Amy Bowditch, Sylvania, Saskatchewan, Can., 20.121; 4. Shay Hough, Gillette, Wyo., 20.176.
Pole Bending Average: 1 . Brooklyn Gunter, Sulpur, La., 39.723 seconds; 2. Mikayla Almond, Olin, N.C., 40.105; 3. Grace Hasler, Columbus, Ind., 40.583; 4. Kathryn Todd, Tuttle, Okla., 40.625.

Team Roping: 1. Coy Rahlmann, Ellsinore, Mo., Blane Maxwell, Bertrand, Mo., 5.85 seconds; 2. Wheaton Williams, Big Horn, Wyo., Jerren Johnson, Casper, Wyo., 6.15; 3. Rex Kamakana, Kaunakakai, Hawaii, Ethan Awa, Holualoa, Hawaii, 6.62; 4. Dario Ceresola, Fernley, Nev., T.J. Griener, Fallon, Nev., 7.07.

Team Roping Average: 1. Lariat Chandler, Afton, Okla., Glaven Medlin, Grove, Okla., 11.4 seconds; 2. Colt Papy, Ocala, Fla., Ryon Springer, Ocala, Fla., 16.01; 3. Jonah Menino, Kurtistown, Hawaii, Levi Higa, Honoka'a, Hawaii, 17.86; 4. Wheaton Williams, Big Horn, Wyo., Jerren Johnson, Casper, Wyo., 18.36.

Bull Riding: 1 . Cody Keathley, Sweetwater, Okla., 85 points; 1. Ramon Curley, St. Michaels, Ariz., 85; 3. Tristen Hutchings, Blackfoot, Idaho, 77; 4. Keyshawn Whitehorse, The Woodlands, Texas, 76.
Bull Riding Average: 1. Jake Davis, McCleary, Wash., 151 points; 2. Hayes Weight, Goshen, Utah, 141; 2. Cody Keathley, Sweetwater, Okla., 141; 4. Ramon Curley, St. Michaels, Ariz., 85.

Barrel Racing: 1 . Kiley Dalchow, Mayer, Minn., 17.266 seconds; 2. Campbell Grover, Purvis, Miss., 17.356; 3. Clay Barry, Kennewick, Wash., 17.414; 4. Keslie Wolfe, Boulder, Mt., 17.423. Barrel Racing Average: 1 . Alex Daniel, Sherwood, Ark., 34.205 seconds; 2. Alex Odle, Brush, Colo., 34.465; 3. Julianne Montero, Winnemucca, Nev., 34.696; 4. Karson Bradley, Big Piney, Wyo., 34.769.

Girls’ Cutting: 1 . Taylor Strohl, Clovis, Calif., 146 points; 2. Rylee Whitman, Big Piney, Wyo., 145; 3. Timber Allenbrand, Paola, Kan., 144.5; 4. Resa Jess Stoltzfus, Merritt, British Columbia, Can., 144.

Girls’ Cutting Average: 1 . Kadee Hall, Comanche, Okla., 296 points; 2. Tristan Bowen, Brenham, Texas, 290; 3. Rylee Whitman, Big Piney, Wyo., 289; 3. Sarah Nance, Santa Ynez, Calif., 289.

Boys’ Cutting: 1 . Buster Mendenhall, Jr., Edmond, Okla., 145 points; 2. Chance Ruffoni, Arroyo Grande, Calif., 142.5; 3. Wesley Parker, Rexburg, Idaho, 140; 3. Kolt Shaw, Haleyville, Ala., 140.
Boys’ Cutting Average: 1. Lucas Troyer, Beemer, Neb., 293 points; 2. Jason Andersen, Salinas, Calif., 292.5; 3. Brody Woods, Vernal, Utah, 292; 3. Buster Mendenhall, Jr., Edmond, Okla., 292.

Reined Cow Horse: 1. Madi Funk, Paradise, Utah, 293.5 points; 2. Jayde Atkins, Broken Bow, Neb., 293; 3. Daxon Buttars, Snowville, Utah, 284; 4. Jada Jensen, Bingham, Neb., 283.5. Reined Cow Horse Average: 1. Jayde Atkins, Broken Bow, Neb., 587.5 points; 2. Madi Funk, Paradise, Utah, 580; 3. Kelly Valdez, La Junta, Colo., 578; 3. Natalie Leisinger, Highmore, S.D., 578.

Boys’ AQHA Horse of the Year: 1. COMMAND A FAST "BUZZ", Wyatt Williams, Idaho, 290 points; 2. SPOON LADUAL, Judd Grover, Iowa, 255; 3. REY LITTLE, Zack Jongbloed, La., 160; 4. DOS X SAN PEPPY, Ryder Ladner, Miss., 130.

Girls’ AQHA Horse of the Year: 1. SENORITA SPOON, Kadee Hall, Okla., 580 points; 2. SAN ZAN MODEL, Kelsey Brashear, La., 200; 3. TEXAS TANGO, Baylee Johnston, Ariz., 190; 3. TREASURE JAY, Anna Dietrich, Ind., 190.

All Around Rookie Cowboy: 1. Ross Barnett, Poplarville, Miss., 300 points; 2. JC Mortensen, Paulden, Ariz., 170; 3. Jade Taton, Kersey, Colo., 115; 4. Garret Nare, Fort Plain, N.Y., 30.

All Around Rookie Cowgirl: 1. Bailey Rose Fullmer, Las Vegas, Nev., 350 points; 2. Rylee White, Neola, Utah, 240; 3. Mikayla Almond, Olin, N.C., 310; 4. Julianne Montero, Winnemucca, Nev., 260.

All Around Cowboy: 1. Colt Papy, Ocala, Fla., 360 points; 2. Laramie Warren, Claremore, Okla., 340; 3. Hunter Styles, Fountain Inn, S.C., 330; 4. Ross Barnett, Poplarville, Miss., 300.

All Around Cowgirl: 1. Kelly Valdez, La Junta, Colo., 582 points; 2. Alex Odle, Brush, Colo., 450; 3. Kassidy Williamson, Mankota, Saskatchewan, Can., 410; 4. Kaytlyn Miller, Dammeron Valley, Utah, 370.

Girls’ Team Standings: 1. CALIFORNIA, 1,775.00 points; 2. COLORADO, 1,745.00; 3. NEBRASKA, 1,610.00; 4. OKLAHOMA, 1,590.00.

Boys’ Team Standings: 1. UTAH, 3,325.00 points; 2. TEXAS, 3,158.33; 3. IDAHO, 2,853.33;

4. OKLAHOMA, 2,850.00.

Average Team Standings: 1. UTAH, 4,635.00 points; 2. OKLAHOMA, 4,440.00; 3. TEXAS, 3,983.33; 4. CALIFORNIA, 3,670.00.

A complete list of results can be found on our website at http://www.nhsra.com/2016­nhsfr­performance­results/. If you would like additional information,

or to schedule an interview, please email Media Relations at m ediaNHSRA@gmail.com.