Tyler Waguespack snares All American ProRodeo title


 

WACO, Texas – Riding a Cadillac paid dividends again for steer wrestler Tyler Waguespack.

The Gonzales, La., cowboy teamed with Cadillac, the 2016 American Quarter Horse Association/PRCA Steer Wrestling Horse of the Year, to stop the clock in 3.6 seconds in the four-man short round to capture the All American ProRodeo championship Oct. 15.

“This feels great,” Waguespack said moments after he won his inaugural All American championship. “I knew I had a pretty good steer and he kind of started falling down when I caught him. I was trying to make sure I could get him over on his side before he fell all the way down. I had tons of confidence because I think I’m riding the best horse out there, Cadillac. I’ve had a lot of success with him, and he came through again for me.”

Being the second cowboy out in the final four, Waguespack took an aggressive approach in the finals at the Extraco Events Center.

“You have to put some heat on them as far as pressure,” said Waguespack, 25. “You have to run at it if you’re going to succeed out here. Everybody is going for it.”

Waguespack also won the Spanish Fork (Utah) Fiesta Days Rodeo on Cadillac, and he heads to the the Wrangler National Finals Rodeo presented by Polaris RANGER third in the WEATHER GUARD® PRCA World Standings with $85,458. 

His traveling partners – Ty Erickson ($92,942) and Clayton Hass ($82,323) finished first and fifth in the final regular season standings, and will be joining Waguespack in Las Vegas Dec. 1-10. Hass actually hazed for Waguespack when he clinched the All American title.

“This is probably my biggest year-end win of my career,” said Waguespack, who joined the PRCA in 2012. “Rodeos like this, you have to qualify for them all year, and it feels great to win here.”

Waguespack, who qualified for his first Wrangler NFR a year ago and finished 11th in the world standings, departed Waco with a total of $13,563.

All money won at the 12 circuit finals rodeos, All American ProRodeo Finals and the RAM National Circuit Finals Rodeo – per new PRCA bylaws – count toward the 2017 WEATHER GUARD® PRCA World Standings.

“This win at the All American Finals is going to give me a big jump on the new year, which is really nice,” Waguespack said.

Other winners at the $482,384 rodeo were barebackrider Winn Ratliff (90 points on Pickett Pro Rodeo’s Top Flight), team ropers Jake Cooper/Tyler McKnight (9.5 seconds), saddle bronc rider CoBurn Bradshaw (88 points on Big Rafter Rodeo’s Pearl), tie-down roper Caleb Smidt (7.2 seconds), steer ropers Scott Snedecor and Cody Lee (33.1 seconds on three head), barrel racer Stevi Hillman (15.73 seconds) and bull rider Dalan Duncan (86 points on 4L & Diamond S Rodeo’s Go Texan).

All American ProRodeo Finals
Waco, Texas, Oct. 8-9, 11-15


Bareback riding: Bracket I: First round: 1. Casey Colletti, 84 points on Big Rafter Rodeo’s Minnie Pearl, $2,779; 2. Winn Ratliff, 81, $2,084; 3. Evan Jayne, 77.5, $1,389; 4. (tie) Levi Nicholson and Justin Pollmiller, 76, $347 each. Second round: 1. Luke Creasy, 82 points on Andrews Rodeo’s Rylee’s Raisin Cain, $2,779; 2. Tanner Phipps, 76, $2,084; 3. (tie) Cole Picton and Justin Pollmiller, 73, $1,042 each. Bracket II: First round: 1. Wyatt Maines, 77 points on Beutler & Son’s Forward Motion, $2,779; 2. Matt Crumpler, 73, $2,084; 3. (tie) Cody Kiser and Anthony Thomas, 72, $1,042. Second round: 1. Wyatt Maines, 79.5 points on Rafter H Rodeo’s Pony Soldier, $2,779; 2. Cody Kiser, 79, $2,084; 3. Anthony Thomas, 78.5, $1,389; 4. Blade Elliot, 74, $695.Bracket III: First round: 1. Chad Rutherford, 82.5 points on Cervi Championship Rodeo's Backlash, $2,779; 2. Shane O'Connell, 79, $2,084; 3. (tie) Logan Patterson, Justin Miller and Bill Tutor, 78, $695 each. Second round: 1. Bill Tutor, 82 points on Cervi Championship Rodeo's Rockstar, $2,779; 2. Logan Patterson, 81.5, $2,084; 3. (tie) Justin Miller and Jordan Pelton, 81, $1,037 each.  Qualifiers: Bill Tutor, Chad Rutherford, Logan Patterson, Casey Colletti, Luke Creasy, Wyatt Maines, Cody Kiser and Anthony Thomas. Semifinals: 1. Anthony Thomas, 79.5 points on Dakota Rodeo Company's Wolverine, $2,400; 2. Winn Ratliff, 78, $1,800; 3. Bill Tutor, 76, $1,200; 4. Chad Rutherford, 75, $600. Finals: 1. Winn Ratliff, 90 points on Pickett Rodeo's Top Flight, $7,500.

Steer wrestling: Bracket I: First round: 1. Chance Howard, 4.0 seconds, $2,779; 2. Josh Clark, 4.1, $2,084; 3. Noah Lassa, 4.5, $1,389; 4. Jacob Edler, 5.2, $695. Second round: 1. Josh Clark, 3.8 seconds, $2,779; 2. Chance Howard, 4.7, $2,084; 3. Noah Lassa, 5.2, $1,389; 4. Jacob Edler, 5.3, $695. Bracket II: First round: 1. Shane Frey, 3.4 seconds, $2,779; 2. Tyler Waguespack, 3.8, $2,084; 3. Blaine Jones, 3.9, $1,389; 4. (tie) Chason Floyd and Jason Thomas, 4.4, $347. Second round: 1. Tyler Waguespack, 3.5 seconds, $2,779; 2. Cody Doescher, 3.8, $2,084; 3. Layne Delemont, 4.3, $1,389; 4. (tie) Shane Frey and Chason Floyd, 4.5, $347 each. Bracket III: First round: 1. Jon Ragatz, 3.6 seconds, $2,779; 2. (tie) Matt Reeves and Justin Morehouse, 3.9, $1,737 each; 4. Timmy Sparing, 4.3, $695.  Second round: 1. (tie) Matt Reeves, Clayton Hass, Olin Hannum and Justin Shaffer, 3.4 seconds, $1,737 each. Qualifiers: Matt Reeves, Jon Ragatz, Olin Hannum, Tyler Waguespack, Shane Frey, Cody Doescher, Josh Clark, Chance Howard and Noah Lassa. Semifinals: 1. (tie) Jon Ragatz and Shane Frey, 4.4 seconds, $2,100 each; 3. Tyler Waguespack, 4.5, $1,200; 4. Olin Hannum, 5.4, $600. Finals: 1. Tyler Waguespack, 3.6 seconds, $7,500; 2. Olin Hannum, 4.6, $5,000. 

Team roping: Bracket I: First round: 1. Coleman Proctor/Billie Jack Saebens, 5.8 seconds, $2,779 each; 2. Joshua Torres/Jonathan Torres, 5.9, $2,084; 3. Jake Cooper/Tyler McKnight, 6.2, $1,389; 4. Joel Bach/B.J. Dugger, 10.1, $695. Second round: 1. Jake Cooper/Tyler McKnight, 5.3 seconds, $2,779 each; 2. Joel Bach/B.J. Dugger, 5.5, $2,084; 3. Ryan Von Ahn/J.W. Beck, 6.0, $1,389; 4. Travis Tryan/Zane Bruce, 14.4, $695. Bracket II: First round: 1. Hunter Munsell/Ryan Zurcher, 5.2 seconds, $2,779 each; 2. (tie) Luke Brown/Jake Long and Kelsey Parchman/Kinney Harrell, 5.4, $1,737 each; 4. Jake Orman/Tyler Domingue, $695. Second round: 1. Cody Snow/Dugan Kelly, 4.1 seconds, $2,779 each; 2. Jake Orman/Tyler Domingue, 5.1, $2,084; 3. Kelsey Parchman/Kinney Harrell, 5.6, $1,389; 4. Hunter Munsell/Ryan Zurcher, 7.2, $695. Bracket III: First round: 1. (tie) Colby Lovell/Wesley Thorp and Tom Richards/Russell Cardoza, 4.9, $2,431 each; 3. Seth Hall/Byron Wilkerson, 5.1, $1,084; 4. Clay Ullery/Matt Zancanella, 6.8, $695. Second round: 1. Tom Richards/Russell Cardoza, 4.8 seconds, $2,779 each; 2. Levi Simpson/Jeremy Buhler, 5.0, $2,084; 3. Colby Lovell/Wesley Thorp, 5.2, $1,389; 4. Clay Ullery/Matt Zancanella, 5.3, $695. Qualifiers: Hunter Munsell/Ryan Zurcher, Kelsey Parchman/Kinney Harrell, Cody Snow/Dugan Kelly. Jake Cooper/Tyler McKnight, Joel Bach/B.J. Dugger, Coleman Proctor/Billie Jack Saebens. Tom Richards/Russell Cardoza, Colby Lovell/Wesley Thorp and Levi Simpson/Jeremy Buhler. Semifinals: 1. Cody Snow/Dugan Kelly, 3.5 seconds, $2,400 each; 2. Levi Simpson/Jeremy Buhler, 3.9, $1,800; 3. Tom Richards/Russell Cardoza, 5.9, $1,200; 4. Jake Cooper/Tyler McKnight, 6.8, $600. Finals: 1. Jake Cooper/Tyler McKnight, 9.5 seconds, $7,500; 2. Tom Richards/Russell Cardoza, $5,000.

Saddle bronc riding: Bracket I: First round: 1. Curtis Garton, 81 points on Big Rafter Rodeo’s Who Knows, $2,779; 2. Audy Reed, 77.5, $2,084; 3. Joey Sonnier, 77, $1,389; 4. Cooper DeWitt, 75, $695. Second round: 1. Audy Reed, 79 points on Andrews Rodeo’s Trophy Wife, $2,279; 2. (tie) Cooper DeWitt and Joey Sonnier, 78, $1,737 each; 4. (tie) Justin Caylor and Andy Clarys, 77, $347. Bracket II: First round: 1. Dalton Rixen, 75.5 points on Rafter G Rodeo’s Charlie’s Angel, $2,779; 2. Garet Aldridge, 75, $2,084; 3. (tie) Dawson Jandreau and Shade Etbauer, 74, $1,042 each. Second round:1. Cole Elshere, 78 points on Beutler and Son’s Red Man, $2,779; 2. Cody Wright, 77.5, $2,084; 3. Garet Aldridge, 73, $1,389; 4. Dusty Hausauer, 70, $695. Bracket III: First round: 1. Jacobs Crawley, 87.5 points on Pickett Rodeo's Faded Star, $2,779; 2. CoBurn Bradshaw, 84, $2,084; 3. Sterling Crawley, 81, $1,389; 4. Joaquin Real, 70, $695. Second round: 1. CoBurn Bradshaw, 83 points on Dakota Rodeo Company's Mr. Feelgood, $2,779; 2. Jacobs Crawley, 78, $2,084; 3. Sterling Crawley, 76.5, $1,389; 4. Joaquin Real, 76, $695. Qualifiers: Jacobs Crawley, CoBurn Bradshaw, Sterling Crawley, Audy Reed, Joey Sonnier, Curtis Garton, Garet Aldridge, Dalton Rixen and Cole Elshere. Semifinals: 1. CoBurn Bradshaw, 87 points on Cervi Brothers Rodeo's Two Cookies, $2,400; 2. Audy Reed, 84, $1,800; 3. (tie) Cole Elshere and Curtis Garton, 78, $900 each.
Finals: 1. CoBurn Bradshaw, 88 points on Big Rafter Rodeo Company's Pearl, $7,500; 2. Audy Reed, 84, $5,000.

Tie-down roping: Bracket I: First round: 1. Caleb Smidt, 8.8 seconds, $2,779; 2. Jayce Johnson, 9.1, $2,084; 3. Trell Etbauer, 9.4, $1,389; 4. Don Coffell, 10.3, $695. Second round: 1. (tie) Tyler Milligan and Cody Quaney, 8.2 seconds, $2,431 each; 3. Caleb Smidt, 8.3, $1,389; 4. Jayce Johnson, 8.5, $695. Bracket II: First round: 1. Caddo Lewallen, 8.0 seconds, $2,779; 2. Cy Eames, 8.1, $2,084; 3. (tie) Cheyenne Harper and Robert Mathis, 8.2, $1,042. Second round: 1. Ike Fontenot, 7.5 seconds, $2,431 each; 3. Caddo Lewallen, 8.2, $1,389; 4. Cheyenne Harper, 8.6, $695. Bracket III: First round: 1. Westyn Hughes, 7.8 seconds, $2,779; 2. Timber Moore, 7.9, $2,084; 3. Braxton Laughlin, 8.6, $1,389; 4. Shane Hanchey, 8.9, $695. Second round: 1. Seth Hall, 7.5 seconds, $2,779; 2. Westyn Hughes, 7.6, $2,084; 3. (tie) Braxton Laughlin and Dane Kissack, 8.5, $347 each. Qualifiers: Westyn Hughes, Seth Hall, Timber Moore, Caleb Smidt, Jayce Johnson, Cody Quaney, Caddo Lewallen, Jake Hannum and Ike Fontenot. Semifinals: 1. Seth Hall, 7.9 seconds, $2,400; 2. (tie) Cody Quaney and Caleb Smidt, 8.4, $1,500 each; 4. Timber Moore, 8.6, $600. Finals: 1. Caleb Smidt, 7.2 seconds, $7,500; 2. Seth Hall, 10.7, $5,000.

Barrel racing: Bracket I: First round: 1. Michele McLeod, 15.98 seconds, $2,779; 2. Taylor Carver, 16.25, $2,084; 3. Stevi Hillman, 16.26, $1,389; 4. Sabra O’Quinn, 16.35, $695. Second round: 1. Sabra O’Quinn, 15.91 seconds, $2,779; 2. Stevi Hillman, 15.99, $2,084; 3. Michele McLeod, 16.08, $1,389; 4. Taylor Homuth, 16.14, $695. Bracket II: First round: 1. Ari-Anna Flynn, 16.06 seconds, $2,779; 2. Laura Kennedy, 16.14, $1,389; 3. Jordan Moore, 16.37, $1,389; 4. Brittany Pozzi-Tonozzi, 16.41, $695. Second round: 1. Jordan Moore, 16.18 seconds, $2,779; 2. Ari-Anna Flynn, 16.21, $2,084; 3. (tie) Mary Burger and Jana Bean, 16.25, $1,042 each. Bracket III: First round: 1. Calyssa Thomas, 15.87 seconds, $2,779; 2. Cayla Melby, 16.10, $2,084; 3. Fonda Galbreath, 16.13, $1,389; 4. Mary Walker, 16.27, $695. Second round: 1. Mary Walker, 16.13 seconds, $2,779; 2. Jana Griemsman, 16.15, $2,084; 3. (tie) Calyssa Thomas and Layna Kight, 16.17, $1,042 each. Qualifiers: Calyssa Thomas, Mary Walker, Cayla Melby, Michele McLeod, Sabra O’Quinn, Stevi Hillman, Ari-Anna Flynn, Jordan Moore and Laura Kennedy. Semifinals: 1. Mary Walker, 16.13 seconds, $2,400; 2. (tie) Michelle McLeod and Steve Hillman, 16.15, $1,500 each; 4. Calyssa Thomas, 16.17, $600. Finals: 1. Stevi Hillman, 15,73 seconds, $7,500; 2. Calyssa Thomas, 16.05, $5,000.

Steer roping: First round: 1. Cody Lee, 9.5 seconds, $1,545; 2. Bryce Davis, 9.8, $1,278; 3. Thomas Smith, 9.9, $1,012; 4. Vin Fisher Jr., 10.2, $746; 5. (tie) Chris Glover and Shay Good, 10.9, $373 each. Second round: 1. J. Tom Fisher, 10.9 seconds, $1,545; 2. (tie) Brent Lewis and Scott Snedecor, 11.0, $1,145 each; 4. John Bland, 11.1, $746; 5. Will McBride, 11.7, $479; 6. Cody Lee, 11.8, $266. Third round: 1. Scott Snedecor, 9.3 seconds, $1,545; 2. J. Tom Fisher, 9.8, $1,278; 3. Brodie Poppino, 10.0, $1,012; 4. Shay Good, 11.1, $746; 5. Vin Fisher Jr., 11.4, $479; 6. Coy Thompson, 11.6, $266. Average: 1. (tie) Scott Snedecor and Cody Lee, 33.1 seconds on three head, $2,117 each; 3. Will McBride, 36.5, $1,518; 4. Shay Good, 37.0, $1,119; 5. Jason Evans, 37.9, $719; 6. Corey Ross, 40.6, $400. 

Bull riding: Bracket I: First round: 1. Garrett Smith, 81 points on Championship Rodeo Company’s Damn Frustrating, $2,779; 2. Dalan Duncan, 73, $2,083; no other qualified rides. Second round: 1. Garrett Smith, 85.5 points on Andrews Rodeo’s Mellow Yellow, $2,779; 2. Toby Collins, 74, $2,084; 3. Trevor Reiste, 72, $1,389; no other qualified rides.Bracket II: First round: 1. Lon Danley, 86 points on Rafter G Rodeo’s Lucifer, $2,779; 2. Corey Atwell, 82.5, $2,084; 3. Brody Yeary, 80, $1,389; no other qualified rides. Second round: 1. Tim Bingham, 83.5 points on Beutler and Son Rodeo’s Hat Trick, $2,779; 2. Lon Danley, 76, $2,084; no other qualified rides. Bracket III: First round: 1. Jeff Askey, 85 points on Hurst Pro Rodeo's Yellowhair, $2,779; 2. (tie) Pistol Preece and Ardie Maier, 84.5, $2,084; 4. Cole Melancon, 79, $695. Second round: 1. Cole Melancon, on Cervi Brothers' Freckled Fire and Clayton Savage, on Pickett Rodeo's Spotted Wasp, 82 points, $2,431 each; 3. Jeff Askey, 78, $1,389; 4. Ardie Maier, 73, $695. Qualifiers: Jeff Askey, Cole Melancon, Ardie Maier, Garrett Smith, Dalan Duncan, Toby Collins, Lon Danley, Tim Bingham and Corey Atwell. Semifinals: 1. Cole Melancon, 86.5 points on Pickett Rodeo's, $2,400; 2. Garrett Smith, 84.5, $1,800; 3. Dalan Duncan, 80, $1,200; 4. Corey Atwell, 76, $600. Finals: 1. Dalan Duncan, 86 points on 4L Diamond S Rodeo's Go Texan, $7,500; 2. Garrett Smith, 85.5, $5,000.
Total payoff: $482,384. Stock contractors: Andrews Rodeo, Cervi Championship Rodeo, Big Rafter Rodeo, Rafter G Rodeo, Beutler & Son Rodeo, Dakota Rodeo, Rafter H Rodeo Livestock, Pickett Rodeo and Hurst Pro Rodeo. Rodeo secretary: Sunni Deb Backstrom. Timers: Mary Brunner and Brenda Crowder. Announcers: Hadley Barrett, Randy Corley and T.C. Long. Specialty act: Johnny Dudley. Bullfighters: Evan Allard and Cody Webster. Clown/barrelman: Johnny Dudley. Flankmen: Chuck Kite, Mark Johnson, Payden Franks and The Hitman Adams. Chute boss: Binion Cervi. Pickup men: Chase Cervi and Josh Edwards. Photographer: James Phifer. Music director:Benje Bendele. 

For more coverage of the All American ProRodeo Finals, check out the Nov. 4 issue of the ProRodeo Sports News.