Tucson Rodeo Results (Prior to Saturday Finals)

 

Chet Johnson was posts 81.5 in saddle bronc and Tyler Smith leads the pack in bull riging with 88 in bull riding. Come along for the ride - gates open at 11, kids' rodeo at 12:30, ProRodeo at 2.  Photos by Dan Hubbell for Tucson Rodeo.

La Fiesta De Los Vaqueros

Tucson, Ariz., Feb. 20-28

Bareback riding: First round leaders: 1. Colin Adams, 84.5 points on Beutler & Son Rodeo's Pebbles; 2. Casey Breuer, 83; 3. Cody Kiser, 82; 4. Chase Erickson, 80.5; 5. (tie) Evan Jayne and Orin Larsen, 80 each. 

 

Steer wrestling: First round: 1. Justin Miller, 3.9 seconds, $2,797; 2. (tie) Eli Lord and Damian Padilla, 4.4, $2,250 each; 4. Joshua Clark, 4.6, $1,702; 5. Cody Cabral, 4.7, $1,338; 6. Kyle Broce, 5.0, $973; 7. (tie) Blaine Jones and Shawn Greenfield, 5.1, $426 each. Second round leaders: 1. Wyatt Smith, 4.6 seconds; 2. Jake Rinehart, 4.9; 3. (tie) Joshua Clark, Brad Johnson and Shawn Greenfield, 5.0 each; 6. (tie) Monty Eakin and Josh Peek, 5.3 each. Average leaders: 1. (tie) Joshua Clark and Justin Miller, 9.6 seconds on two head each; 3. Damian Padilla, 9.9; 4. Shawn Greenfield, 10.1; 5. Cody Cabral, 10.3; 6. Kyle Broce, 11.0. 

 

Team roping: First round: 1. (tie) Levi Simpson/Jeremy Buhler and Kaden Richard/Shadrach Feild, 6.2 seconds, $2,400 each; 3. Zac Small/Wesley Thorp, 6.3, $1,897; 4. Austin Robertson/Jake Cobb, 6.6, $1,563; 5. (tie) Max Kuttler/Ike Folsom, Edward Hawley Jr./Ty Romo, Jake Orman/Trace Porter and Ryan Reed/Cody Pearson, 6.7, $726 each. Second round leaders: 1. Kolton Schmidt/Shay Carroll, 5.5 seconds; 2. Chris Francis/Cade Passig, 6.0; 3. Adam Rose/Walt Woodard, 6.1; 4. (tie) Rowdy Rieken/Justin Price and Zac Small/Wesley Thorp, 6.4 each; 6. David Motes/Brock Andrus, 6.5. Average leaders: 1. Zac Small/Wesley Thorp, 12.7 seconds on two head; 2. Adam Rose/Walt Woodard, 12.9; 3. Chris Francis/Cade Passig, 13.6; 4. Seth Hall/Byron Wilkerson, 13.9; 5. Zayne Dishion/Chase Tryan, 14.0; 6. Jake Orman/Trace Porter, 14.1. 

 

Saddle bronc riding: First round leaders: 1. Jake Wright, 83.5 points on Beutler & Son Rodeo's Red Man; 2. Tyrel Larsen, 82; 3. (tie) Chet Johnson and Charlie Kogianes, 81.5 each; 5. (tie) Tyrell J Smith and Andy Clarys, 80.5 each. 

 

Tie-down roping: First round: 1. (tie) Ryle Smith and J.C. Malone, 9.3 seconds, $2,897 each; 3. (tie) Shank Edwards and Kyle Lucas, 9.6, $2,089 each; 5. Clint Robinson, 9.7, $1,482; 6. Joe Keating, 9.8, $1,078; 7. Trent Walls, 10.2, $674; 8. Tristan Mahoney, 10.3, $269. Second round leaders: 1. Stetson Vest, 8.5 seconds; 2. Kyle Lucas, 8.8; 3. Jade Lyon, 9.2; 4. (tie) Mike Johnson and Cole Robinson, 9.7 each; 6. (tie) Westyn Hughes and Jeremy Kempker, 9.9 each. Average leaders: 1. Kyle Lucas, 18.4 seconds on two head; 2. J.C. Malone, 20.6; 3. Jake Pratt, 20.9; 4. (tie) Ryle Smith and Ryan Jarrett, 21.6 each; 6. Tristan Mahoney, 22.2. 

 

Barrel racing: First round: 1. Mary Walker, 17.44 seconds, $2,228; 2. Katti Waters, 17.57, $1,910; 3. Dawn Lewis, 17.68, $1,592; 4. Christina Richman, 17.70, $1,379; 5. Megan Swint, 17.71, $1,061; 6. Sarah Kieckhefer, 17.77, $849; 7. Julie Leggett, 17.80, $637; 8. Kellie Collier, 17.81, $424; 9. (tie) Taylor Langdon and Amber Leigh Moore, 17.84, $265 each. Second round leaders: 1. Taylor Langdon, 17.44 seconds; 2. Kathy Grimes, 17.60; 3. Megan Swint, 17.66; 4. Nellie Miller, 17.72; 5. Deb Guelly, 17.73; 6. (tie) Benette Little and Christina Richman, 17.74 each. Average leaders: 1. Mary Walker, 35.24 seconds on two head; 2. Taylor Langdon, 35.28; 3. Megan Swint, 35.37; 4. Christina Richman, 35.44; 5. Sherry Cervi, 35.62; 6. Kellie Collier, 35.63. 

 

Bull riding: First round leaders: 1. Tyler Smith, 88 points on Bar T Rodeo's Trooper; 2. Beau Hill, 82.5; 3. Rocky McDonald, 81.5; 4. Jordan Spears, 80.5; 5. (tie) Justin Anderson and Cody Johansen, 78 each. 


Total payoff: $311,596. Stock contractor: Beutler & Son Rodeo. Sub-contractors: Powder River Rodeo and Bar T Rodeo. Rodeo secretary: Dollie Riddle. Officials: Allan Jordan Jr, Bobby Davis and Terry Carlon. Timers: Jayme Pemberton and Ti Ada Wise. Announcer: Wayne Brooks. Bullfighters: Nathan Harp, Wacey Munsell and Dusty Tuckness. Clown/barrelman: Justin Rumford. Flankmen: Bennie Beutler, Paul Peterson and Jeff Flitton. Chute bosses: Bennie Beutler, Matt Scott and Brent Sutton. Pickup men: Shandon Stalls, Brent Sutton and Matt Scott. Photographers: Mia Larocque, Dan Hubbell and Jim Fain. Music director: Chuck Lopeman.