Forth Worth Stock Show Rodeo Saturday Afternoon Results

 

FORT WORTH. --- The following are unofficial results from Saturday afternoon’s performance of the World’s Oldest Indoor Rodeo® at the Fort Worth Stock Show & Rodeo, February 6, 2016.

Twenty-eighth Performance

Bareback Riding: 1, Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, 84.5 points on Four Star Rodeo’s Big Star. 2, Blaine Kaufman, Pretty Prairie, Kan., 84. 3, Caine Riddle, Vernon, Texas, 79.5. 5, Taylor Price, Huntsville, Texas, 76.5.

Steer Wrestling:  (three times) 1, Josh Clark, Belgrade, Mont., 3.9 seconds. 2, Cody Devers, Okley, Kan., 11.0. 3, Shawn Greenfield, Lakeview, Ore., 14.0.

Team Roping:  (two times) 1, Arky Rogers, Kemp, Texas, and Tyler McKnight, Wells, Texas, 4.8 seconds. 2, Jesse Harville, Bivins, Texas, and Jared Bilby, Bridgeport, Neb., 5.9.

 

Saddle Bronc Riding: 1, Layton Green, Meeting Creek, Alberta, 80.5 points on Four Star Rodeo’s Boogie. 2, Justin Kaylor, Sulphur Springs, Texas, 78.5. 3, Jake Watson, Hudsons Hope, British Columbia, 75. 4, Jake Halverson, Gail,Texas, 65.5.

Tie-Down Roping:  1, Jim Mike Hutto, North Zulch, Texas, 13.6. 2, Blake Ash, Aurora, Mo., 14.7. 3, Jesse Clark, Portales, N.M., 18.3. 4, J.B. Kibbe, Portales, N.M., 23.7.

Barrel Racing:  1, Shelly Anzick, Shepherd, Mont., 16.55 seconds. 2, Ivy Conrado, Hudson,Colo., 16.62. 3, (tie) Michele McLeod, Whitesboro, Texas, and Jill Wilson,

Bull Riding: (two rides) 1, Chris Roundy, Spanish Fork, Utah, 82.5 points on Four Star Pro Rodeo’s Maestro. 2, Cody Johansen, Kersey, Colo., 67.

 

Go Round Winners & Overall Leaders before Saturday night’s Finals

Bareback Riding: (first round) 1, Jake Brown, Hillsboro, Texas, 86 points on Andrews Pro Rodeo’s Gypsy Rose, $3,005. 2, Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, 83.5, $2,304. 3, Ty Breuer, Mandan, N.D., 83, $1,703. 4, Mason Clements, Sandy, Utah, 82.5, $1,102. 5, Ty Fast Taypotat, Regina, Sask., 82, $701. 6, Cody Kiser, Carson City, Nev., 80, $501. 7, (tie) Caleb Bennett, Tremonton, Utah, and Clint Laye, Pocatello, Idaho, 79.5, $351 each. (second round) 1, Winn Ratliff, Leesville, La., 87 points on Four Star Rodeo’s Rusty Slim, $3,005. 2, (tie) Orin Larsen, Inglis, Manitoba, and Caleb Bennett, 86, $2,003 each. 4, Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, 85.5, $1,102. 5, Jake Brown, 84, $701. 6, (tie) Tanner Aus, Granite Falls, Minn., and Chad Rutherford, Lake Charles, La., 83.5, $451 each. 8, Teddy Athan, Livermore, Calif., 83, $301. (third round) 1, (tie) Bill Tutor, Huntsville, Texas, on Frontier Rodeo’s Bunny Girl, and Tim O’Connell on Four Star Rodeo’s Big Star, 84.5 points, $2,654 each. 3, Blaine Kaufman, Pretty Prairie, Kan., 84, $1,703. 4, Chad Rutherford, Lake Charles, La., 83.5.  5, Orin Larsen, 83, $701. 6, Evan Jayne, Marseilles, France, 82.5, $501. 7, Winn Ratliff, 81, $401. 8, Mason Clements, 80, $301.

(total on three) 1, Tim O’Connell, 263.5. 2, Orin Larsen, 246.5. 3, Caleb Bennett, 245. 5, Winn Ratliff, 242.5. 5, Mason Clements, 241.5. 6, Evan Jayne, 236.5. 7, Caine Riddle, Vernon, Texas, 233.5. 8,Clint Laye, 232. 9, Luke Creasy, Lovington, N.M., 231. 10, (tie) Devan Reilly, Sheridan, Wyo.; Justin Pollmiller, Weatherford, Okla., and Bill Tutor, 230.

Steer Wrestling: (first round) 1, Jason Lahr, Stephenville, Texas, 3.7 seconds, $5,716. 2, (tie) Matt Reeves, Cross Plains, Texas, and Forest Stansbury, Camp Crook, S.D., 4.2, $4,598 each. 4, John Kloeckler, Checotah, Okla., 4.3, $3,479. 5, (tie) Jason Thomas, Benton, Ark., and Brother Loud, Kaufman, Texas, 4.4, $2,361 each. 7, Billy Bugenig, Ferndale, Calif., 4.7, $1,242.61. 8, (tie) Cody Pratt, Pueblo, Colo., and Wade Sumpter, Fowler, Colo., 4.8, $249 each.

(second round) 1, Josh Clark, Belgrade, Mont., 3.9 seconds, $5,716. 2, (tie) Sterling Lambert, Fallon, Nev., and Jule Hazen, Ashland, Kan., 4.0, $4,598 each. 4, (tie) Chance Campbell, Sinton, Texas, 4.2. and Tyler Waguespack, Gonzales, La., 4.2, $3,107 each. 6, (tie) Jake Rinehart, Highmore, S.D., and J.D. Struxness, Appleton, Minn., 4.3, $1.615 each. 8, (tie) Cole Fulton, Miller, S.D., and Ty Erickson, Helena, Mont., 4.4, $259 each.

(total on two) 1, Matt Reeves, Cross Plains, Texas, 8.9 seconds. 2, Brother Loud, Kaufman, Texas, 9.6. 3, Jake Rinehart, 9.8 seconds. 4, Joe Buffington, Wheatland, Wyo., 10.1. 5, Jason Thomas, Benton, Ark., 10.2. 6, (tie) Dirk Tavenner, Rigby, Idaho, and Ty Erickson, 10.4. 8, Clayton Tuchscherer, Dona Ana, N.M., 10.8. 9, Timmy Sparing, Helena, Mont., 10.9. 10, Wade Sumpter, Fowler, Colo., 11.2. 11, Tanner Brunner, Ramona, Kan., 11.7. 12, Cody Cassidy, Donalda, Alberta, 12.1

Team Roping: (first round1, (tie) Caleb Smidt, Bellville, Texas, and B.J. Dugger, Three Rivers, Texas, and Kolton Schmidt, Barrhead, Alberta, and Shay Carroll, Prineville, Ore., 4.5 seconds, $4,500 each. 3, (tie) Nathan McWhorter, Telephone, Texas, and Dustin Davis, Terrell, Texas; Joel Bach, San Augustine, Texas, and Kory Koontz, Stephenville, Texas, and JoJo LeMond, Andrews, Texas, and Jim Ross Cooper, Stephenville, Texas, 4.7, $2,930 each. 6, (tie) Adam Rose, Willard, Mo., and Walt Woodard, Stephenville, Texas; Ty Blasingame, Ramah, Colo., and Josh Fillmore, Penrose, Colo., and Kelsey Parchman, Cumberland City, Tenn., and Matt Kasner, Cody, Neb., 4.8, $1,046 each. (second round) 1, Clay Smith, Broken Bow, Okla., and Paul Eaves, Lonedell, Mo., 3.9 seconds, $4,814 each. 2, Rhen Richard, Roosevelt, Utah, and Cole Davison, Roosevelt, Utah, 4.0, $4,186 each. 3, (tie) Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Quinn Kesler, Holden, Utah, and Bull Austin, East Bernard, Texas, and Dee Rampey, Bertram, Texas, 4.2, $3,244 each. 5, Garrett Tonozzi, Fruita, Colo., and Bret Tonozzi, Loma, Colo., 4.5, $2,302 each. 6, (tie) Coleman Proctor, Pryor, Okla., and Buddy Hawkins II, Columbus, Kan.; Cody Snow, Los Olivos, Calif., and Dugan Kelly, Paso Robles, Calif., and Rowdy Rieken, Arp, Texas, and Justin Price, La Veta, Colo., 4.6, $1,046 each.

 

(total on two) 1, Clay Smith and Paul Eaves, 9.4 seconds. 2, Luke Brown, Stephenville, Texas, and Jake Long, Coffeyville, Kan., 9.9. 3, Blaine Vick, Dublin, Texas, and Dakota Kirchenschlager, Morgan Mill, Texas, 10.1. 4, Dylan Gordon, Comanche, Okla., and Austin Rogers, Crescent, Okla., 10.4. 5, Matt Sherwood and Quinn Kesler 10.5. 6, Coleman Proctor and Buddy Hawkins II, 10.6. 7, Colt Fisher, Sulphur, La., and Corey Hendrick, Huntsville, Texas, 10.7. 8, Casey Gattis, Junction, Texas, and Kirt Jones, Hobbs, N.M., 10.8. 9, Zac Small, Welch, Okla., and Wesley Thorp, Stephenville, Texas, 10.9. 10, Rowdy Rieken and Justin Price, 11.0. 11, (tie) Garrett Tonozzi and Bret Tonozzi and Ty Blasingame and Josh Filllmore, 11.2

Saddle Bronc Riding: (first round) 1, Jake Wright, Milford, Utah, 84 points on Western Rodeo’s Jet Liner, $4,776. 2, (tie) Troy Crowser, Whitewood, S.D., and Sterling Crawley, Stephenville, Texas, 83.5, $3,184 each. 4, Joe Harper, Paradise Valley, Nev., 82.5, $1,751. 5, Charlie Kogianes, Provo, Utah, 81.5, $1,114. 6, (tie) Clay Elliott, Nanton, Alberta, and Joey Sonnier III, New Iberia, La., 81, $716 each. 8, (tie) Kobyn Williams, De Berry, Texas, and Layton Green, Meeting Creek, Alberta, $239 each. (second round) 1, Alex Wright, Milford, Utah, 83 points on Pro Rodeos, Inc.’s Ruby Tuesday, $4,776. 2, (tie) Jake Wright, Milford, Utah, and Sam Spreadborough, Snyder, Texas, 82.5, $3,184 each. 4, (tie) Audy Reed, Spearman, Texas; Dalton Davis, Holcomb, Kan., and Cooper DeWitt, Rio Rico, Ariz., 82, $1,221. 7, Joey Sonnier III, New Iberia, La., 81, $637. 8, (tie) Cody DeMoss, Heflin, La., Tyrel Larsen, Inglis, Manitoba; Brady Nicholes, Hoytsville, Utah, and Layton Green, Meeting Creek, Alberta, 80.5, $119.

(total on two) 1, Jake Wright, 166.5. 2, (tie) Sterling Crawley, Joey Sonnier III and Dalton Davis, 162. 5, (tie) Alex Wright and Layton Green, 161. 7, Cody DeMoss, Heflin, La., 160.5. 8, Sam Spreadborough, 160. 9, (tie) Troy Crowser, Tyrel Larsen, and Brady Nicholes, 159. 12, CoBurn Bradshaw, Beaver,Utah, 158.5

Tie-Down Roping:  (first round) 1, Michael Otero, Lowndesboro, Ala., 7.7 seconds, $5,877. 2, Judd Nowotny, La Vernia, Texas, 7.9, $5,111. 3, (tie) Steve Brickey, Tahlequah, Okla., and Billy Hamilton, Kiowa, Okla., 8.2, $3,961 each. 5, Jordan Ketscher, Squaw Valley, Calif., 8.3, $2,811. 6, Cory Solomon, Prairie View, Texas, 8.5, $2,044. 7, (tie) Cody McCartney, Ottawa Lake, Mich.; Rhen Richard, Roosevelt, Utah, and Justin Macha, Needville, Texas, 8.6, $596 each.

(second round) 1, Garrett Hale, Snyder, Texas, 8.1 seconds, $5,877. 2, (tie) Justin Brinkerhoff, Corinne, Utah, and Ryle Smith, Oakdale, Calif., 8.3, $4,727. 4, Cheyenne Harper, Iowa, La., 8.4, $3,577. 5, Ike Fontenot, Ville Platte, La., 8.5, $2,811. 6, (tie) Bryson Sechrist, Apache, Okla.; Clint Robinson, Spanish Fork, Utah, and Clayton Collmorgan, Lufkin, Texas, 8.6, $1,278.

(total on two) 1, Jordan Ketscher, 17.0. 2, Clint Robinson, Spanish Fork, Utah, 17.4. 3, Clint Cooper, Decatur, Texas, 17.7. 4, Justin Macha, Needville, Texas, 17.8. 5, (tie) Ryle Smith and Reese Reimer, Stinnett, Texas, 18.1. 7, Jerrad Hofstetter, Shallow Water, Texas, 18.2. 8, Bradley Bynum, 18.4. 9, (tie) Clint Singleton, Comfort, Texas; Cody McCartney, Ottawa Lake, Mich., and Ryan Watkins, Morgan Mill, Texas, 18.5. 12, Bryson Sechrist, Apache, Okla., 18.7.

Barrel Racing: (first round winners) 1, Michele McLeod, Whitesboro, Texas, 16.58 seconds, $5,145. 2, (tie) Kelly Tovar, Rockdale, Texas, and Kellie Collier, Hereford, Texas, 16.60, $4,043 each. 4, Danyelle Campbell, Millsap, Texas, 16.62, $3,185. 5, Shelly Anzick, Shepherd, Mont., 16.69, $2,450. 6, Sarah Rose McDonald, Brunswick, Ga., 16.71, $1,960. 7, Tillar Murray, Fort Worth, Texas, 16.73, $1,470. 8, (tie) Tiany Schuster, Krum, Texas, and Clay Sewalt, Del Rio, Texas, 16.75, $857 each. 10, Ashlie Withrow, Henryetta, Okla., $490.

(second round) 1, Shelly Anzick, Shepherd, Mont., 16.55 seconds, $5,145. 2, Ivy Conrado, Hudson, Colo., 16.62, $4,410. 3, Andrea Busby, Brock, Texas, 16.69, $3,675. 4, Kimmie Wall, Roosevelt, Utah, 16.70, $3,185. 5, Ashley Day, Volburg, Mont., 16.72, $2,450. 6, (tie) Jill Wilson, Snyder, Texas, and Michele McLeod, Whitesboro, Texas, 16.74, $1,715. 8, Taylor Jacob, Carmine, Texas, 16.75, $980. 9, Paxton Segelke, Snyder, Colo., 16.78, $735. 10, Tiany Schuster, Krum, Texas, 16.79, $490.

(total on two) 1, Shelly Anzick, 33.24 seconds. 2, Michele McLeod, 33.32. 3, Ivy Conrado, 33.39. 4, Kimmie Wall, 33.52 seconds. 5, Tiany Shuster, 33.54. 6, Andrea Busby, 33.56. 7, Taylor Jacob, 33.57. 8, Kelly Tovar, Rockdale, Texas, 33.58. 9, Paxton Segelke, 33.64 10, Kellie Collier, Hereford, Texas, 33.65. 11, Danyelle Campbell, Millsap, Texas, 33.69. 12, Dena Kirkpatrick, Post, Texas, 33.70.  

Bull Riding: (first round) 1, Trent Jacobson, Irwin, Idaho, 88 points on Pickett Pro Rodeo’s Amplified Howdy, $5,405. 2, Clayton Savage, Yoder, Wyo., 87.5, $4,144. 3, Shad Heiner, Morgan, Utah, 86.5, $3,063. 4, (tie) Tyler Smith, Fruita, Colo.; Sage Kimzey, Strong City, Okla., and Kody DeShon, Helena, Mont., 85.5, $1,301 each. 7, (tie) Rocky McDonald, Colonia Juarez, Mexico, and Jeff Askey, Athens, Texas, 84.5, $631.

(second round) 1, Bayle Worden, Charleston, Texas, 86 points on 4L & Diamond S Rodeo’s Rustler’s Cat, $5,405. 2, (tie) Tate Stratton, Kellyville, Okla.; Trevor Kastner, Ardmore, Okla., and Dustin Bowen, Waller, Texas, 85.5, $3,063. 5, (tie) Ednei Caminhas, Denton, Texas; Denton Fugate, Dixon, Mo., and Justin Hendrix, Belton, Texas 85, $961. 8, Eli Vastbinder, Statesville, N.C., 84.5, $540.

(total on two) 1, Ednei Caminhas, 168.5 points. 2, Trevor Kastner, 164. 3, Freeman Yoder, Zearing, Iowa, 163.5. 4, Shad Heiner, 161.5. 5, (tie) Tyler Bingham and Kody DeShon, 161.  7, Jordan Sammons, 159.5. 8, Riker Carter, Stone, Idaho, 159. 9, Joe Frost, Randlett, Utah, 158. 10, Sage Kimzey, 156. 11, Chase Robbins, Marsing, Idaho, and Jeff Askey, Athens, Texas, 154.