Tuf Cooper Ropes Lead at World’s Original Indoor Rodeo®

 

by Johna Cravens

for the Fort Worth Stock Show & Rodeo

 

          FORT WORTH, Texas (January 24, 2017)—Three-time world champion Tuf Cooper roped the lead Tuesday at The World’s Original Indoor Rodeo®.

Cooper, who lives in Weatherford, Texas, clocked a workmanlike 10.2-second run, which was only the fourth-fastest tie-down roping time of the night. Cooper had roped his first calf in 8.3 seconds which earned him more than $5,500 for second place in the first round. That gave him the overall lead with a total time of 18.5. While it is still early in the second round, Cooper’s consistency should keep him among the top 10 who return on Feb. 4 for the championship finals at the Fort Worth Stock Show & Rodeo.

The Tuesday night crowd saw four of the top six runs of the second round thus far. While no one could beat Ben Robinson’s 8.3 from Monday, Texan Quay Howard clocked an 8.9 to move into second. Former world champion Shane Hanchey roped his calf in 9.6 and another Texan, Reese Riemer, was 10.1.

National Finals Rodeo qualifier Michelle McLeod moved into first place in women’s barrel racing with a 16.75-second run. The Whitesboro, Texas, cowgirl and her horse were decked out in hot pink as part of Tuesday’s “Stock Show Goes Pink” day for breast cancer awareness. 

 The World’s Original Indoor Rodeo® continues Wednesday at 7:30 p.m. at Fort Worth’s historic Will Rogers Coliseum.

Tuf Cooper.  Photo by Terry Middleditch, Rational Media

        FORT WORTH. --- The following are unofficial results from Tuesday at the World’s Oldest Indoor Rodeo® at the Fort Worth Stock Show & Rodeo, January 24, 2017. 

Eighth Performance

Bareback Riding: 1, Austin Foss, Terrebonne, Ore., 81 points on Pickett Pro Rodeo’s Liberated At Night. 2, Wyatt Bloom, Bend, Ore., 79.5. 3, Logan Corbett, Las Cruces, N.M., 79. 4, Ty Breuer, Mandan, N.D., 77.5.

Steer Wrestling: 1, Tyke Kipp, Lordsburg, N.M., 5.0 seconds. 2, Royce Johnson, Checotah, Okla., 5.3. 3, Mason Miles Carter, Checotah, Okla., 8.3. 4, Gary Gilbert, St. Cloud, Fla., 18.

Team Roping: 1, Dustin Egusquiza, Mariana, Fla., and Kory Koontz, Stephenville, Texas, 6.8 seconds, 2, Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Clay O’Brien Cooper, Gardnerville, Nev., 7.4. 3, Aaron Macy, Post, Texas, and Evan Arnold, Santa Margarita, Calif., 9.9. 4, Adam Rose, Willard, Mo., and J.W. Beck, Moville, Iowa, 10.3.

Saddle Bronc Riding: 1, Clay Elliott, Nanton, Alberta, 82 points on Pickett Pro Rodeo’s Cold Cream Lagoon. 2, 76. 3, Mitch Pollock, Winnemucca, Nev., 79.5. 3, Audy Reed, Spearman, Texas, 71. 4, Troy Crouser, Whitewood, S.D., 70. 

Tie-Down Roping: 1, Quay Howard, Canyon, Texas, 8.9 seconds. 2, Shane Hanchey, Sulphur, La., 9.6. 3, Reese Riemer, Stinnett, Texas, 10.1. 4, Tuf Cooper, Weatherford, Texas, 10.2.

Barrel Racing: 1, Michele McLeod, Whitesboro, Texas, 16.75 seconds. 2, Kristel Ising, Livermore, Calif., 17.07. 3, Martha Wright, Dublin, Texas, 17.18. 4, Andrea Busby, Brock, Texas, 17.25.

Bull Riding: (one ride) 1, Sage Kimzey, Strong City, Okla., 82.5 on Pickett Pro Rodeo’s Kick Back. 

 

Current Leaders

Bareback Riding: (first round) 1, Trenton Montero, Winnemucca, Nev., 83 points on Rafter G Rodeo’s Biscuit. 2, Grant Denny, Minden, Nev., 81. 3, R.C. Landingham, Hat Creek, Calif., 4, Luke Creasy, Lovington, N.M., 79.5. 5, Cole Picton, Marshall, Mo., 79. 6, Cody Kiser, Carson City, Nev., 78. (second round) 1, Austin Foss, Terrebonne, Ore., 81 points on Pickett Pro Rodeo’s Liberated At Night. 2, Wyatt Bloom, Bend, Ore., 79.5. 3, Logan Corbett, Las Cruces, N.M., 79. 4, (tie) Zack Brown, Red Bluff, Calif., and Ty Breuer, Mandan, N.D., 77.5. 6, Cole Picton, Marshall, Mo., 76. (third round) 1, Rio Lee, Tucson, Ariz., 80.5 on Dakota Rodeo’s Bartender. 2, (tie) Zack Brown, Red Bluff, Calif., and Troy Vaira, Richey, Mont., 77. 4, Creasy, 74.5. 5, (tie) Kiser and Wisehart, 74. (total on three) 1, Denny, 229.5. 2, Brown, 227.5. 3, Creasy, 227. 4, Montero, 226.5. 5, Vaira, 226. 6, Kiser, 223.

Steer Wrestling: (first round winners) 1, Shane Hadley, Stephenville, Texas, 3.4 seconds, $5,624. 2, Luke Branquinho, Los Alamos, Calif., 3.6, $4,891. 3, (tie) Sam Powers, Sonora, Texas, and Ryle Smith, Oakdale, Ca., 3.8, $3,790 each. 5, (tie) Ty Erickson, Helena, Mont., and Sean Mulligan, Coleman, Okla., 4.0, $2,323 each. 7, Clayton Tuchscherer, Dona Ana, N.M., 4.1, $1,223. 8, Trell Etbauer, Goodwell, Okla., 4.2, $489. (second round) 1, Grady Payne, Stephenville, Texas, 4.5 seconds. 2, Tyke Kipp, Lordsburg, N.M., 5.0. 3, Wyatt Lindsay, Cuchillo, N.M., 5.1. 4, Aaron Vosler, Cheyenne, Wyo., 5.2. 5, Royce Johnson, Checotah, Okla., 5.3. 6, Don Payne, Stephenville, Texas, 8.3. (total on two) 1, Lindsay, 10.8. 2, Vosler, 11.3. 3, Mason Miles Carter, Checotah, Okla., 13.4. 4, Devers, 18.6. 5, Grady Payne, 20.7. 6, Don Payne, 22.6. 

Team Roping: (first round1, Lightning Aguilera, Athens, Texas, and Cody Hogan, Athens, Texas, 4.6 seconds. 2, Jake Cooper, Monument, N.M., and Brady Norman, 5.1. 3, Garrett Rogers, Baker City, Ore., and Jake Minor, Ellensburg, Wash., 5.5. 4, (tie) Ty Blasingame, Ramah, Colo., and Kollin VonAhn, Blanchard, Okla., and Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Clay O’Brien Cooper, Gardnerville, Nev. 5.6. 6, Brett Stuart, Bridgeport, Texas, and Wesley Moss, Paradise, Texas, 6.0. (second round1, Dan Williams Jr., Standish, Calif., and Caleb Twisselman, Santa Margarita, 4.8 seconds. 2, Bobby Joe Hill, Mexia, Texas, and Joe Mattern, Plantersville, Texas, 6.5. 3, Dustin Egusquiza, Mariana, Fla., and Kory Koontz, Stephenville, Texas, 6.8. 4, Blasingame and VonAhn, 7.2. 5, Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Clay O’Brien Cooper, Gardnerville, Nev., 7.4. 6, Rhett Anderson, Anabella, Utah, and Robby Farias, Kilauea, Hawaii, 7.5. (total on two) 1, Blasingame and VonAhn, 12.8. 2, Egusquiza and Koontz, 12.9. 3, Sherwood and O’Brien Cooper, 13.0. 4, Olson and Woodard, 17.3. 5, Blaine Vick, Dublin, Texas, and Clint Summers, Lake City, Fla. 18.2. 6, Riley Minor and Brady Minor, Ellensburg, Wash., 20.8.

Saddle Bronc Riding: (first round) 1, Jake Watson, Hudsons Hope, B.C., 87 points on J Bar J Rodeo’s Money Maker. 2, Colt Gordon, Comanche, Okla., 85.5. 3, Jacobs Crawley, Boerne, Texas, 84. 4, Audy Reed, Spearman, Texas, 83.5. 5, Jake Wright, Milford, Utah, 83. 6, CoBurn Bradshaw, Beaver, Utah, 82. (second round) 1, (tie) Jake Wright, Milford, Utah, on Andrews Rodeo’s Cat Walk and Cody DeMoss, Heflin, La., on Rafter G Rodeo’s Low Bucks, 85. 3, Clay Elliott, Nanton, Alberta, 82. 4, CoBurn Bradshaw, Milford, Utah, 81.5. 5, Sterling Crawley, Stephenville, Texas, 810.5. 6, Clint Hopping, Memphis, Texas, 80. (total on two) 1. Jake Wright, 168. 2, Cody DeMoss, 166.5. 3, Bradshaw, 163.5. 4, Watson, 161. 5, (tie) Sterling and Jacobs Crawley, 159. 

Tie-Down Roping: (first round winners) 1, J.C. Malone, Plain City, Utah, 8.1 seconds, $6.370. 2, Tuf Cooper, Weatherford, Texas, 8.3, $5.529. 3, Ace Sloan, Cuero, Texas, 8.4, $4,708. 4, Cade Swor, Winnie, Texas, 8.5, $3,877. 5, (tie) Justin Smith, Leesville, La., and Marty Yates, Stephenville, Texas, 8.6, $1,149 each. 7, (tie) Clint Nyegaard, Cuero, Texas, and Matt Shiozawa, Chubbuck, Idaho, 8.7, $969 each. (second round) 1, Ben Robinson, Red Deer County, Alberta, 8.3. 2, Quay Howard, Canyon, Texas, 8.9, 3, Shane Hanchey, Sulphur, La., 9.6. 4, Reese Riemer, Stinnett, Texas, 10.1. 5, (tie) Seth Mahaffey, Sweetwater, Texas, and Tuf Cooper, Weatherford, Texas, 10.2. (total on two) 1, Tuf Cooper, 18.5. 2, Clint Robinson, 21.9. 3, Riemer, 22.9. 4, Howard, 23.5. 5, Kirk Robinson, Innisfail, Alberta, 27.5. 6, Braxton Laughlin, Westlake, La., 28.5.

Barrel Racing: (first round) 1, Michele McLeod, Whitesboro, Texas, 16.75 seconds. 2, (tie) Sadye Simpson, Millsap, Texas, and Abby Penson, Blossom, Texas, 16.82 seconds. 4, Kathy Grimes, Medical Lake, Wash., 16.84. 5, Darby Fox, King Hill, Idaho, 16.90. 6, Liz Herrin, Big Spring, Texas, 16.93. 

Bull Riding: (first round) 1, Tim Bingham, Honeyville, Utah, 88 points on Rafter G Rodeo’s J Lazy. 2, Elliott Jacoby, Fredericksburg, Texas, 81.5. 3, Koby Radley, Holden, La., 81. 4, Ricky Hallam, Norco, Calif., 77. 5, Chris Bechthold, Balko, Okla., 74.5. 6, Christopher Byrd, Compton, Calif., 74.5. (second round) 1. Elliott Jacoby, Fredericksburg, Texas, 85 points on United Pro Rodeo’s Wonder Boy. 2, Boudreaux Campbell, Crockett, Texas, 83.5. 3, Sage Kimzey, Strong City, Okla., 82.5. 4, Laine Vicaro, Hammond, La., 81.5. 5, Jared Parsonage, Maple Creek, Sask., 78. 6, Wyatt Edwards, Sulphur, Okla., 76.5. (total on two) 1. Jacoby, 166.5. 2, Radley, 156. 3, Hallam, 151. 4, Campbell, 83.5 (on one) 5, Kimzey, 82.5. 6, Vicaro, 81.5.