NHSFR Go Round 2, 10th, 11th, 12th Performance Results

FOR IMMEDIATE RELEASE

PRESIDENTIAL ELECTION TAKES ON NEW MEANING AT NHSFR

Gillette, WY., July 22, 2016 Candidates presented their campaigns to event attendees during the past week of the NHSFR. Don’t worry, we’re no t talking about Trump and Hillary. We’re talking about the NHSRA student officer candidates.

In total, 18 student officer candidates competed in the political arena for 3 positions: president, vice president and secretary. These candidates presented their cases in the form of poster boards, complimentary chapsticks, trucker hats, letters and lots of candy.

A student delegate meeting was held on the Cam­Plex grounds today, which resulted in the election of President Cullen Eppright (TX), Vice President Kyler Dick (UT) and Secretary Grace Hasler (IN).

Eppright is currently serving as the Texas High School Rodeo Association Student President, and has served as the NHSRA Jr. High Division President in 2014. Eppright’s slogan for his presidential campaign was “Cinch up tight, tie ‘em right, and vote for Cullen Eppright.”

Utah native, Kyler Dick, has competed in the junior high and high school division of the NHSRA for over 6 years in steer wrestling, team roping and reining cowhorse. As NHSRA’s vice president, Dick will strive to “preserve our western heritage as a rodeo community and family.”

Hasler is keeping a family tradition of running for NHSRA office alive. Her younger sister, Mel Hasler, ended her term of Junior High President this year. Hasler competes in breakaway roping, team roping, goat tying, barrel racing and pole bending. She currently holds a spot in the Top 10 for All Around Cowgirl.

The National High School Rodeo Association facilitates the first and second largest rodeos in the world: National High School Finals Rodeo and National Junior High Finals Rodeo, respectively. This organization allows Canadian, Australian and American youth to participate in the great sport of rodeo throughout the year. The organization was founded in 1949, in response to a dream of Founder Claude Mullins to keep western heritage alive through roping, riding and mentorship.

Results from Performance 10 of 2016 National High School Finals Rodeo:

Goat Tying: 1 . Mayce Marek, Jourdanton, Texas, 7.52 seconds; 2. Jacee Currin, Heppner, Ore., 7.97; 3. Mary Risse, Martin, S.D., 8.7; 4. Rachel Lay, Liberty, Mo., 8.86.
Goat Tying Average: 1. Libby Winchell, Scottsbluff, Neb., 14.92 seconds; 2. Tommi Sue Swannack, Sprague, Wash., 15.24; 3. Kamryn Duncan, Denham Springs, La., 15.71; 4. Kaytlyn Miller, Dammeron Valley, Utah, 15.92.

Breakaway Roping: 1 . Hannah Lee, Nesbit, Miss., 2.56 seconds; 2. Simone Park, Creston, British Columbia, Can., 2.65; 3. Faith Holyan, Coyote Canyon, N.M., 2.68; 4. Kassie Cattoor, St. George, Utah, 2.71.
Breakaway Average: 1 . Sarah Angelone, Cross Junction, Va., 4.98 seconds; 2. McKenzie Wansing, Garden City, Mo., 5.06; 3. Alli Masters, Leon, Iowa, 5.24; 4. Kassie Cattoor, St. George, Utah, 5.62.

Bareback Riding: 1 . Job Dunlavey, Kempton, Ill., 62 points; 2. Koltin Kimmel, Forsyth, Mt., 59; 3. Orrin Ouska, Carlton, Ore., 55; 4. DT Hoffman, Cool Ridge, W.V., 54.
Bareback Average: 1. Hunter Carlson, Douglas, Wyo., 147 points; 2. Wyatt Ortega, Groveland, Fla., 144; 3. Daylon Swearingen, Piffard, N.Y., 143; 4. Jess Pope, Garnett, Kan., 142; 4. Lane McGehee, Victoria, Texas, 142.

Tie­Down Roping: 1 . Luke Potter, Maple City, Kan., 10.24 seconds; 2. Owen Wahlert, Grover, Colo., 11.26; 3. Cayden Cox, Arroyo Grande, Calif., 12.65; 4. Haven Meged, Miles City, Mt., 15.55.
Tie­Down Average: 1. Luke Potter, Maple City, Kan., 10.24 seconds; 2. Owen Wahlert, Grover, Colo., 11.26; 3. Cayden Cox, Arroyo Grande, Calif., 12.65; 4. Haven Meged, Miles City, Mt., 15.55.

Saddle Bronc: 1 . Mathew Swaim, Altoona, Iowa, 72 points; 2. Qwint Stroh, Dickinson, N.D., 69; 3. McKoy Christiansen, Emery, Utah, 64; 4. Shaun Mentaberry, Winnemucca, Nev., 57.

Saddle Bronc Average: 1. Sage Newman, Melstone, Mt., 156 points; 2. Ryder Wright, Milford, Utah, 154; 3. Colt Gordon, Comanche, Okla., 150; 4. Austin Cutler, Challis, Idaho, 143.

Steer Wrestling: 1 . Dillon McNaney, Livermore, Calif., 4.13 seconds; 2. JD Draper, Oakley, Kan., 5.56; 3. Logan Hyatt, Stockton, Ala., 5.64; 4. Trey Robertson, Marana, Ariz., 5.77. Steer Wrestling Average: 1. Bridger Anderson, Carrington, N.D., 10.5 seconds; 2. Clay Elkington, Firth, Idaho, 11.39; 3. JD Draper, Oakley, Kan., 11.51; 4. Boyd Sawyer, Thedford, Neb., 11.62.

Pole Bending: 1. Kynsee Mussmann, Murtaugh, Idaho, 19.726 seconds; 2. Sayge Madsen, Morgan, Utah, 19.778; 3. Shelby Rasmussen, Choteau, Mt., 19.981; 4. Shayla Currin, Dayton, Wash., 20.214.
Pole Bending Average: 1 . Brooklyn Gunter, Sulpur, La., 39.723 seconds; 2. Mikayla Almond, Olin, N.C., 40.105; 3. Sayge Madsen, Morgan, Utah, 40.255; 4. Grace Hasler, Columbus, Ind., 40.583.

Team Roping: 1. Kade Peake, Binscarth, Manitoba, Can., Tyson Salmon, Stonewall, Manitoba, Can., 10.94 seconds; 2. Clay Ellis, Dows, Iowa, Judd Grover, Cresco, Iowa, 13.24; 3. Cody Faulkner, Gooding, Idaho, Jake Faulkner, Gooding, Idaho, 13.48; 4. Kole Roberts, Delta, Colo., Jace Logan, Yampa, Colo., 13.65.

Team Roping Average: 1. Wyatt Williams, Glenns Ferry, Idaho, 20.16 seconds; 2. Jobe Johns, Lake Placid, Fla., 21.92; 3. Luke Potter, Maple City, Kan., 22.08; 4. Justin Long, Carlsbad, N.M., 22.43.

Bull Riding: 1 . Braydon Wellby, Townsville, AU, 75 points; 2. Blake Farley, Six Mile, S.C., 58. Bull Riding Average: 1. Jake Davis, McCleary, Wash., 151 points; 2. Hayes Weight, Goshen, Utah, 141; 2. Braydon Wellby, Townsville, AU, 141; 2. Cody Keathley, Sweetwater, Okla., 141.

Barrel Racing: 1 . Danielle Harmon, Abilene, Texas, 17.158 seconds; 2. Sierra Spratt, Phoenix, Ariz., 17.24; 3. Samantha Kerns, Haines, Ore., 17.435; 4. Kathi Norell, Grand Junction, Colo., 17.548.
Barrel Racing Average: 1 . Alex Daniel, Sherwood, Ark., 34.205 seconds; 2. Alex Odle, Brush, Colo., 34.465; 3. Julianne Montero, Winnemucca, Nev., 34.696; 4. Danielle Harmon, Abilene, Texas, 34.728.

Girls’ Cutting: 1 . Kelby Moore, Edmond, Okla., 149 points; 2. Corrie Finney, Buhl, Idaho, 142.5; 3. Valerie Laue, Richland Center, Wisc., 142; 4. Sidney Amos, Loma, Colo., 139.5. Girls’ Cutting Average: 1 . Kadee Hall, Comanche, Okla., 296 points; 2. Tristan Bowen, Brenham, Texas, 290; 3. Rylee Whitman, Big Piney, Wyo., 289; 3. Sarah Nance, Santa Ynez, Calif., 289.

Boys’ Cutting: 1 . Myles Kenzy, Iona, S.D., 142.5 points; 2. Kagen Coronado, Kanarraville, Utah, 141; 3. Gage Meik, Kearms, Utah, 139.5; 4. Caden Camp, Belgrade, Mt., 139.

Boys’ Cutting Average: 1. Lucas Troyer, Beemer, Neb., 293 points; 2. Jason Andersen, Salinas, Calif., 292.5; 3. Brody Woods, Vernal, Utah, 292; 3. Buster Mendenhall, Jr., Edmond, Okla., 292.

Reined Cow Horse: 1. Addison Fjelstad, Scarville, Iowa, 287.5 points; 2. Jessi Portenier, Caldwell, Idaho, 283; 2. Dario Ceresola, Fernley, Nev., 283; 4. Collin Palmer, Bison, S.D., 282.5;
4. Myles Kenzy, Iona, S.D., 282.5; 4. Zac O'Neal, Guthrie, Texas, 282.5.

Reined Cow Horse Average: 1. Jayde Atkins, Broken Bow, Neb., 587.5 points; 2. Madi Funk, Paradise, Utah, 580; 3. Kelly Valdez, La Junta, Colo., 578; 3. Natalie Leisinger, Highmore, S.D., 578.

Boys’ AQHA Horse of the Year: 1. COMMAND A FAST "BUZZ", Wyatt Williams, Idaho, 280 points; 2. SPOON LADUAL, Judd Grover, Iowa, 245; 3. REY LITTLE, Zack Jongbloed, La., 160; 4. DOS X SAN PEPPY, Ryder Ladner, Miss., 120.

Girls’ AQHA Horse of the Year: 1. SENORITA SPOON, Kadee Hall, Okla., 575 points; 2. SAN ZAN MODEL, Kelsey Brashear, La., 200; 3. VF STONED EYES, Karson Bradley, Wyo., 180;
4. TREASURE JAY, Anna Dietrich, Ind., 170.

All Around Rookie Cowboy: 1. Ross Barnett, Poplarville, Miss., 230 points; 2. JC Mortensen, Paulden, Ariz., 135; 3. Jade Taton, Kersey, Colo., 115; 4. Cody Stubbs, Odenville, Ala., 20.

All Around Rookie Cowgirl: 1. Bailey Rose Fullmer, Las Vegas, Nev., 350 points; 2. Rylee White, Neola, Utah, 240; 3. Jessi Portenier, Caldwell, Idaho, 90; 4. Mikayla Almond, Olin, N.C., 270.

All Around Cowboy: 1. Dario Ceresola, Fernley, Nev., 378.333333333333 points; 2. Garrett Jacobs, Lemitar, N.M., 365; 3. Colt Papy, Ocala, Fla., 360; 4. Laramie Warren, Claremore, Okla., 340.

All Around Cowgirl: 1. Kelly Valdez, La Junta, Colo., 540 points; 2. Alex Odle, Brush, Colo., 400; 3. Kassidy Williamson, Mankota, Saskatchewan, Can., 390; 4. Shayla Currin, Dayton, Wash., 380.

Girls’ Team Standings: 1 . OKLAHOMA, 1,740.00 points; 2. UTAH, 1,630.00; 3. CALIFORNIA, 1,620.00; 4. COLORADO, 1,555.00.

Boys’ Team Standings: 1. UTAH, 3,532.50 points; 2. TEXAS, 3,028.33; 3. OKLAHOMA, 2,985.00; 4. IDAHO, 2,728.33.

Average Team Standings: 1. UTAH, 5,162.50 points; 2. OKLAHOMA, 4,725.00; 3. TEXAS, 4,023.33; 4. IDAHO, 3,773.33.

Results from Performance 11 of 2016 National High School Finals Rodeo:

Goat Tying: 1 . Baylee Johnston, Prescott, Ariz., 7.95 seconds; 1. Rickie Engesser, Spearfish, S.D., 7.95; 3. Kelsey Drinkall, Chetwynd, British Columbia, Can., 8.18; 4. Jenna Dallyn, Nanton, Alberta, Can., 8.2.
Goat Tying Average: 1. Libby Winchell, Scottsbluff, Neb., 14.92 seconds; 2. Tommi Sue Swannack, Sprague, Wash., 15.24; 3. Kamryn Duncan, Denham Springs, La., 15.71; 4. Rickie Engesser, Spearfish, S.D., 15.85.

Breakaway Roping: 1 . Kamie Landolfi, Dover, Pa., 2.15 seconds; 2. Jill Nunn, Cardston, Alberta, Can., 2.75; 3. Skylar Southerland, Poolville, Texas, 2.86; 4. Katelyn VanHolten, Chesapeake, Va., 3.35.
Breakaway Average: 1 . Sarah Angelone, Cross Junction, Va., 4.98 seconds; 2. McKenzie Wansing, Garden City, Mo., 5.06; 3. Alli Masters, Leon, Iowa, 5.24; 4. Kassie Cattoor, St. George, Utah, 5.62.

Bareback Riding: 1 . Travis Chapman, Woodville, Texas, 76 points; 2. Coy Thorson, Fergus Falls, Minn., 66; 3. Jasper Dunn, Whitehall, Wisc., 65; 4. Andric Johnson, Round Rock, Ariz., 61. Bareback Average: 1. Hunter Carlson, Douglas, Wyo., 147 points; 2. Wyatt Ortega, Groveland, Fla., 144; 3. Daylon Swearingen, Piffard, N.Y., 143; 4. Jess Pope, Garnett, Kan., 142.

Tie­Down Roping: 1 . Coy Arnold, Hutchinson, Kan., 8.49 seconds; 2. Trey Watts, Muncy, Pa., 10.57; 3. Zach Oestmann, Auburn, Neb., 10.58; 4. Tate Thomas, Ranger, Ga., 10.68. Tie­Down Average: 1. Wyatt Williams, Glenns Ferry, Idaho, 20.16 seconds; 2. Tate Thomas, Ranger, Ga., 20.35; 3. Zach Oestmann, Auburn, Neb., 21.83; 4. Jobe Johns, Lake Placid, Fla., 21.92.

Saddle Bronc: 1 . Stetson Wright, Milford, Utah, 81 points; 2. Colt Spidle, Leon, Iowa, 73;
3. Chance Bolin, Montney, British Columbia, Can., 69; 4. Calvin Shaffer, Elgin, Ore., 67.
Saddle Bronc Average: 1. Stetson Wright, Milford, Utah, 159 points; 2. Sage Newman, Melstone, Mt., 156; 3. Ryder Wright, Milford, Utah, 154; 4. Colt Gordon, Comanche, Okla., 150.

Steer Wrestling: 1 . Ryan Nettle, Brenham, Texas, 4.55 seconds; 2. Clay Guthrie, Ponoka, Alberta, Can., 4.76; 3. Myles Neighbors, Benton, Ark., 6.24; 4. Dallen McIntire, Thayer, Iowa, 6.34.
Steer Wrestling Average: 1. Bridger Anderson, Carrington, N.D., 10.5 seconds; 2. Clay Elkington, Firth, Idaho, 11.39; 3. JD Draper, Oakley, Kan., 11.51; 4. Ryan Nettle, Brenham, Texas, 11.62; 4. Boyd Sawyer, Thedford, Neb., 11.62.

Pole Bending: 1. Destiny Shafer, Waddell, Ariz., 19.913 seconds; 2. Rylee White, Neola, Utah, 20.006; 3. Morgan Matte, Carencro, La., 20.213; 4. Karson Bradley, Big Piney, Wyo., 20.457.

Pole Bending Average: 1 . Brooklyn Gunter, Sulpur, La., 39.723 seconds; 2. Mikayla Almond, Olin, N.C., 40.105; 3. Sayge Madsen, Morgan, Utah, 40.255; 4. Rylee White, Neola, Utah, 40.291.

Team Roping: 1. Marcos Martinez, Tucson, Ariz., John Gaona, Jr., Winkelman, Ariz., 6.43 seconds; 2. Stran Morris, Woodward, Okla., Jessen James, Moyers, Okla., 6.66; 3. Dusty Taylor, Craig, Colo., Cutter Barnes, Maybell, Colo., 6.76; 4. Kash Miller, Mize, Miss., Jordan Hanna, Greenwell Springs, La., 8.3.

Team Roping Average: 1. Lariat Chandler, Afton, Okla., Glaven Medlin, Grove, Okla., 11.4 seconds; 2. Marcos Martinez, Tucson, Ariz., John Gaona, Jr., Winkelman, Ariz., 11.92; 3. Stran Morris, Woodward, Okla., Jessen James, Moyers, Okla., 14.86; 4. Kash Miller, Mize, Miss., Jordan Hanna, Greenwell Springs, La., 15.61.

Bull Riding: 1 . Griffin Smeltzer, Claresholm, Alberta, Can., 80 points; 2. Parker McCown, Montgomery, Texas, 75; 3. Levi Gray, Dairy, Ore., 72; 4. Chase Dougherty, Woodburn, Ore., 66. Bull Riding Average: 1. Jake Davis, McCleary, Wash., 151 points; 2. Levi Gray, Dairy, Ore., 147; 3. Chase Dougherty, Woodburn, Ore., 143; 4. Hayes Weight, Goshen, Utah, 141;
4. Braydon Wellby, Townsville, AU, 141; 4. Cody Keathley, Sweetwater, Okla., 141.

Barrel Racing: 1 . Ali Armstrong, Lexington, Okla., 17.311 seconds; 2. Emma Easley, Lowell, Ark., 17.616; 3. Shyann Russell, Gillette, Wyo., 17.637; 4. Madison Rau, Mobridge, S.D., 17.648.
Barrel Racing Average: 1 . Alex Daniel, Sherwood, Ark., 34.205 seconds; 2. Alex Odle, Brush, Colo., 34.465; 3. Julianne Montero, Winnemucca, Nev., 34.696; 4. Danielle Harmon, Abilene, Texas, 34.728.

Girls’ Cutting: 1 . Kaylee Filippini, Crescent Valley, Nev., 145 points; 2. Kaitlyn Ramer, Sulphur, Okla., 144; 2. Baylee Istre, Sulphur, La., 144; 4. Mackenzie Johnson, Galivants Ferry, S.C., 143. Girls’ Cutting Average: 1 . Kadee Hall, Comanche, Okla., 296 points; 2. Tristan Bowen, Brenham, Texas, 290; 3. Mackenzie Johnson, Galivants Ferry, S.C., 289; 3. Rylee Whitman, Big Piney, Wyo., 289; 3. Sarah Nance, Santa Ynez, Calif., 289.

Boys’ Cutting: 1 . Riley Bishop, Hollister, Calif., 145 points; 2. Lochlan Christianson, Nanton, Alberta, Can., 144; 2. Samray Hooper, Andrews, Texas, 144; 4. Erik Eisenbarth, Cassoday, Kan., 143; 4. Karter Bacque, Port Barre, La., 143.
Boys’ Cutting Average: 1. Samray Hooper, Andrews, Texas, 293 points; 1. Lucas Troyer, Beemer, Neb., 293; 3. Jason Andersen, Salinas, Calif., 292.5; 4. Brody Woods, Vernal, Utah, 292; 4. Buster Mendenhall, Jr., Edmond, Okla., 292.

Reined Cow Horse Final: 1 . Jayde Atkins, Broken Bow, Neb., 297 points; 2. Wyatt Hershberger, Litchfield Park, Ariz., 291.5; 3. Kelly Valdez, La Junta, Colo., 290; 4. LaRae Luis, Paso Robles, Calif., 287.5.

Reined Cow Horse Average: 1. Jayde Atkins, Broken Bow, Neb., 884.5 points; 2. Kelly Valdez, La Junta, Colo., 868; 3. Wyatt Hershberger, Litchfield Park, Ariz., 866.5; 4. Madi Funk, Paradise, Utah, 859.5; 4. Sam Oden, Prescott, Ariz., 859.5.

Boys’ AQHA Horse of the Year: 1. COMMAND A FAST "BUZZ", Wyatt Williams, Idaho, 240 points; 2. SPOON LADUAL, Judd Grover, Iowa, 205; 3. REY LITTLE, Zack Jongbloed, La., 160; 4. DOS X SAN PEPPY, Ryder Ladner, Miss., 80.

Girls’ AQHA Horse of the Year: 1. SENORITA SPOON, Kadee Hall, Okla., 575 points;
2. TEXAS TANGO, Baylee Johnston, Ariz., 245; 3. SAN ZAN MODEL, Kelsey Brashear, La., 190; 4. VF STONED EYES, Karson Bradley, Wyo., 170.

All Around Rookie Cowboy: 1. Ross Barnett, Poplarville, Miss., 170 points; 2. JC Mortensen, Paulden, Ariz., 135; 3. Jade Taton, Kersey, Colo., 100; 4. Cody Stubbs, Odenville, Ala., 20.

All Around Rookie Cowgirl: 1. Rylee White, Neola, Utah, 380 points; 2. Bailey Rose Fullmer, Las Vegas, Nev., 340; 3­4. Mikayla Almond, Olin, N.C., 240; 3­4. Julianne Montero, Winnemucca, Nev., 240.

All Around Cowboy: 1. Dario Ceresola, Fernley, Nev., 488.333333333333 points; 2. Braydon Wellby, Townsville, AU, 360; 3. Garrett Jacobs, Lemitar, N.M., 335; 4. Laramie Warren, Claremore, Okla., 330.

All Around Cowgirl: 1. Kelly Valdez, La Junta, Colo., 725 points; 2. Rylee White, Neola, Utah, 380; 3. Alex Odle, Brush, Colo., 360; 4. Shayla Currin, Dayton, Wash., 350.

Girls’ Team Standings: 1 . CALIFORNIA, 2,000.00 points; 2. OKLAHOMA, 1,830.00; 3. UTAH, 1,760.00; 4. COLORADO, 1,670.00.

Boys’ Team Standings: 1. UTAH, 3,635.00 points; 2. TEXAS, 3,623.33; 3. OKLAHOMA, 2,870.00; 4. ARIZONA, 2,830.00.

Average Team Standings: 1. UTAH, 5,395.00 points; 2. TEXAS, 4,858.33; 3. OKLAHOMA, 4,700.00; 4. CALIFORNIA, 4,155.00.

A complete list of results can be found on our website at http://www.nhsra.com/2016­nhsfr­performance­results/. If you would like additional information, or to schedule an interview, please email Media Relations at m ediaNHSRA@gmail.com.

 

FOR IMMEDIATE RELEASE

COMPETITIONS FIERCEN WITH ARRIVAL OF SHORT GO

Gillette, WY., July 23, 2016 – Solid markouts, quick hooeys and swift 180 degree sweeps are keeping parents on the edge of their seats, and contestants more focused than ever.

The Cam­Plex grounds in Gillette, WY is a flurry of activity, as this is the last day of the 2016 NHSFR. With the end of Go­Round 2, the Top 20 of each event advance to the Short­Go (held today at 7 p.m.). The NHSRA Queen will also be crowned today at 5:30 p.m. This event will be broadcast live on w ww.cinchtv.com, as will the Short­Go performances.

A few stars are shining their brightest while taking 1st in the average and performance results of some events. Jess Lockwood, PBR rider from Volborg, Mt., has once again taken the lead in the performance and average results for bull riding. Lockwood scored an 85 point ride in Performance 12, sending him to 1st in the average with 167 points.

Zack Jongbloed, Louisiana native, is leading the Tie­Down performance with a quick 9.32 seconds, and the average with 18.57 seconds (more than 1.5 seconds faster than the 2nd place finisher). Jongbloed has also competed in steer wrestling during the past week.

We are very proud of the contestants’ effort put forth over this past week, and am looking forward to seeing their progress in tonight’s Short­Go.

 

The National High School Rodeo Association facilitates the first and second largest rodeos in the world: National High School Finals Rodeo and National Junior High Finals Rodeo, respectively. This organization allows Canadian, Australian and American youth to participate in the great sport of rodeo throughout the year. The organization was founded in 1949, in response to a dream of Founder Claude Mullins to keep western heritage alive through roping, riding and mentorship.

Results from Performance 12 of 2016 National High School Finals Rodeo:

Goat Tying: 1 . Maddee Mae Doerr, Creighton, Neb., 7.48 seconds; 2. Brooklyn Vollmer, Wing, N.D., 7.51; 3. Sierra Spratt, Phoenix, Ariz., 8.1; 4. Julianne Montero, Winnemucca, Nev., 8.91. Goat Tying Average: 1. Libby Winchell, Scottsbluff, Neb., 14.92 seconds; 2. Tommi Sue Swannack, Sprague, Wash., 15.24; 3. Maddee Mae Doerr, Creighton, Neb., 15.46; 4. Kamryn Duncan, Denham Springs, La., 15.71.

Breakaway Roping: 1 . Morgan Sparks, Marthaville, La., 3.33 seconds; 2. Bobbi Lynn Bond, Florence, Miss., 3.46; 3. Brittney Stein, Cassville, Wisc., 3.49; 4. Kinlie Brennise, Craig, Colo., 3.53.
Breakaway Average: 1 . Sarah Angelone, Cross Junction, Va., 4.98 seconds; 2. McKenzie Wansing, Garden City, Mo., 5.06; 3. Alli Masters, Leon, Iowa, 5.24; 4. Kassie Cattoor, St. George, Utah, 5.62.

Bareback Riding: 1 . Brian Brown, La Barge, Wyo., 68 points; 2. Yance McCuistion, Sugar City, Colo., 47; 3. Ben Walsh, Roma, AU, 43.
Bareback Average: 1. Hunter Carlson, Douglas, Wyo., 147 points; 2. Brian Brown, La Barge, Wyo., 146; 3. Wyatt Ortega, Groveland, Fla., 144; 4. Daylon Swearingen, Piffard, N.Y., 143.

Tie­Down Roping: 1 . Zack Jongbloed, Iowa, La., 9.32 seconds; 2. Cody Craig, Wendell, Idaho, 9.84; 3. Dakota Felton, Mountain Home, Texas, 10.21; 4. J.T. Adamson, Cody, Neb., 10.37. Tie­Down Average: 1. Zack Jongbloed, Iowa, La., 18.57 seconds; 2. David Holt, Byhalia, Miss., 20.09; 3. Cody Craig, Wendell, Idaho, 20.1; 4. Wyatt Williams, Glenns Ferry, Idaho, 20.16.

Saddle Bronc: 1 . Zane Munoz, Gallup, N.M., 59 points; 2. Ean Price, Leedey, Okla., 57; 3. Kolt Ferguson, Cloncurry, AU, 56.
Saddle Bronc Average: 1. Stetson Wright, Milford, Utah, 159 points; 2. Sage Newman, Melstone, Mt., 156; 3. Ryder Wright, Milford, Utah, 154; 4. Colt Gordon, Comanche, Okla., 150.

Steer Wrestling: 1 . Austin Crawford, Drayton Valley, Alberta, Can., 3.89 seconds; 2. Luke Yargo, New Waverly, Texas, 4.37; 3. Ryan Gotreaux, Lacassine, La., 4.56; 4. Cole Hewett, Dunning, Neb., 5.07.

Steer Wrestling Average: 1. Ryan Gotreaux, Lacassine, La., 7.92 seconds; 2. Luke Yargo, New Waverly, Texas, 8.4; 3. Bridger Anderson, Carrington, N.D., 10.5; 4. Clay Elkington, Firth, Idaho, 11.39.

Pole Bending: 1. Payton Feyder, Lamoille, Nev., 19.863 seconds; 2. Lyndie Dunn, Midway, Texas, 20.02; 3. Karista Nusink, Springville, Utah, 20.109; 4. Taylor Algrim, Blackwell, Okla., 20.112.
Pole Bending Average: 1 . Brooklyn Gunter, Sulpur, La., 39.723 seconds; 2. Mikayla Almond, Olin, N.C., 40.105; 3. Sayge Madsen, Morgan, Utah, 40.255; 4. Rylee White, Neola, Utah, 40.291; 4. Payton Feyder, Lamoille, Nev., 40.291.

Team Roping: 1. Kellan Johnson, Casper, Wyo., Carson Johnson, Casper, Wyo., 5.51 seconds; 2. Garrett Elmore, Springer, Okla., Kyle Scott, Pauls Valley, Okla., 5.58; 3. Caleb Butler, Decatur, Texas, Weston Podzemny, Bridgeport, Texas, 5.99; 4. Wyatt Cole, Owenton, Ky., Quinn Cole, Owentown, Ky., 7.83.
Team Roping Average: 1. Lariat Chandler, Afton, Okla., Glaven Medlin, Grove, Okla., 11.4 seconds; 2. Marcos Martinez, Tucson, Ariz., John Gaona, Jr., Winkelman, Ariz., 11.92; 3. Kellan Johnson, Casper, Wyo., Carson Johnson, Casper, Wyo., 12.78; 4. Caleb Butler, Decatur, Texas, Weston Podzemny, Bridgeport, Texas, 13.14.

Bull Riding: 1 . Jess Lockwood, Volborg, Mt., 85 points; 2. Gavin Michel, Nixa, Mo., 81; 3. Judd Hebert, Egan, La., 79; 4. Trey Kimzey, Strong City, Okla., 78.
Bull Riding Average: 1. Jess Lockwood, Volborg, Mt., 167 points; 2. Judd Hebert, Egan, La., 159; 3. Gavin Michel, Nixa, Mo., 157; 4. Jake Davis, McCleary, Wash., 151.

Barrel Racing: 1 . Sara Hubbard, Sutherlin, Va., 17.328 seconds; 2. Kelly O'Neal, Choudrant, La., 17.605; 3. Abby Hepper, Keene, N.D., 17.626; 4. Kaytlyn Miller, Dammeron Valley, Utah, 17.661.
Barrel Racing Average: 1 . Alex Daniel, Sherwood, Ark., 34.205 seconds; 2. Alex Odle, Brush, Colo., 34.465; 3. Julianne Montero, Winnemucca, Nev., 34.696; 4. Danielle Harmon, Abilene, Texas, 34.728.

Girls’ Cutting: 1 . Kiley Ramer, Sulphur, Okla., 148 points; 2. Paige Dawson, Burton, Texas, 146; 3. Kaitlyn Andersen, Salinas, Calif., 144; 3. Kate Jaros, St. Charles, Iowa, 144.
Girls’ Cutting Average: 1 . Kadee Hall, Comanche, Okla., 296 points; 2. Kaitlyn Andersen, Salinas, Calif., 294; 3. Kiley Ramer, Sulphur, Okla., 291; 4. Tristan Bowen, Brenham, Texas, 290.

Boys’ Cutting: 1 . Rhett Nichols, Morristown, Ariz., 144 points; 2. Tyler Nicholson, Melba, Idaho, 143; 3. Chet Crago, Belle Fourche, S.D., 141.5; 4. Mark Kasperbauer, Spalding, Neb., 141. Boys’ Cutting Average: 1. Samray Hooper, Andrews, Texas, 293 points; 1. Lucas Troyer, Beemer, Neb., 293; 3. Jason Andersen, Salinas, Calif., 292.5; 4. Brody Woods, Vernal, Utah, 292; 4. Buster Mendenhall, Jr., Edmond, Okla., 292.

Boys’ AQHA Horse of the Year: 1. REY LITTLE, Zack Jongbloed, La., 340 points; 2. SPOON LADUAL, Judd Grover, Iowa, 195; 3. COMMAND A FAST "BUZZ", Wyatt Williams, Idaho, 190; 4. DOS X SAN PEPPY, Ryder Ladner, Miss., 30.

Girls’ AQHA Horse of the Year: 1. SENORITA SPOON, Kadee Hall, Okla., 575 points; 2. SAN ZAN MODEL, Kelsey Brashear, La., 190; 3. TEXAS TANGO, Baylee Johnston, Ariz., 175; 4. VF STONED EYES, Karson Bradley, Wyo., 170.

All Around Rookie Cowboy: 1. JC Mortensen, Paulden, Ariz., 135 points; 2. Jade Taton, Kersey, Colo., 90; 3. Ross Barnett, Poplarville, Miss., 50; 4. Cody Stubbs, Odenville, Ala., 20.

All Around Rookie Cowgirl: 1. Rylee White, Neola, Utah, 370 points; 2. Bailey Rose Fullmer, Las Vegas, Nev., 340; 3. Julianne Montero, Winnemucca, Nev., 240; 4­7. Aimee Davis, Central Point, Ore., 200; 4­7. Alli Masters, Leon, Iowa, 200; 4­7. Kinlie Brennise, Craig, Colo., 200;
4­7. Mikayla Almond, Olin, N.C., 200.

All Around Cowboy: 1. Dario Ceresola, Fernley, Nev., 458.333333333333 points; 2. Zack Jongbloed, Iowa, La., 400; 3. Laramie Warren, Claremore, Okla., 310; 4. Braydon Wellby, Townsville, AU, 280.

All Around Cowgirl: 1. Jayde Atkins, Broken Bow, Neb., 850 points; 2. Kelly Valdez, La Junta, Colo., 725; 3. Rylee White, Neola, Utah, 370; 4. Bailey Rose Fullmer, Las Vegas, Nev., 340.

Girls’ Team Standings: 1. CALIFORNIA, 2,155.00 points; 2. OKLAHOMA, 2,070.00; 3. NEBRASKA, 1,895.00; 4. UTAH, 1,820.00.

Boys’ Team Standings: 1. TEXAS, 3,776.66 points; 2. UTAH, 3,425.00; 3. OKLAHOMA, 3,085.00; 4. ARIZONA, 2,745.00.

Average Team Standings: 1. UTAH, 5,245.00 points; 2. OKLAHOMA, 5,155.00; 3. TEXAS, 5,151.66; 4. CALIFORNIA, 4,160.00.

A complete list of results can be found on our website at http://www.nhsra.com/2016­nhsfr­performance­results/. If you would like additional information,

or to schedule an interview, please email Media Relations at m ediaNHSRA@gmail.com.