NHSFR Go Round 2, Seventh Performance Results

FOR IMMEDIATE RELEASE

CONTESTANTS DEVELOP FRESH PERSPECTIVE WITH START OF GO­ ROUND 2

Gillette, WY., July 20, 2016 – Many contestants are reevaluating their riding techniques with the start of the second go­round.

“My mark­out wasn’t the greatest...I need to work on grabbing ahold of the horse better and feeling the movement,” commented Bareback Rider Ty Richardson.

Richardson scored a 45 in the Bareback event, sending him to 10th place in Performance 7. With five performances left in the go­round, Ty has enough time to change the game. And who doesn’t love a comeback kid, right?

Speaking of a comeback kid, Jess Lockwood has now been unseated as the frontrunner of the Bull Riding average results. Jake Davis, native of Washington, scored a 75 point ride in Performance 6, and a 76 point ride in Performance 7. This then sends him to the No. 1 spot in the average with a combined score of 151 points.

Lockwood currently sits at 82 points, and once he rides again, may unseat Davis as the leader. This battle is heating up, and Davis is giving Lockwood a run for his money, literally.

The National High School Rodeo Association facilitates the first and second largest rodeos in the world: National High School Finals Rodeo and National Junior High Finals Rodeo, respectively. This organization allows Canadian, Australian and American youth to participate in the great sport of rodeo throughout the year. The organization was founded in 1949, in response to a dream of Founder Claude Mullins to keep western heritage alive through roping, riding and mentorship.

Results from Performance 7 of 2016 National High School Finals Rodeo:

Goat Tying: 1 . Kamryn Duncan, Denham Springs, La., 8.09 seconds; 2. Shelby Lankford, Blanchard, Okla., 8.24; 3. Cara Hilzendeger, Baldwin, N.D., 8.43; 4. Jaide Ellick, Rogersville, Ala., 8.48.
Goat Tying Average: 1. Kamryn Duncan, Denham Springs, La., 15.71 seconds; 2. Cara Hilzendeger, Baldwin, N.D., 16.52; 3. Sierra Jo Keith, Stanfield, Ariz., 17.28; 4. Sierra Jones, Pouce Coupe, British Columbia, Can., 18.34.

Breakaway Roping: 1 . Kelsey Brashear, Lake Charles, La., 2.18 seconds; 2. Alli Masters, Leon, Iowa, 2.45; 3. Sarah Angelone, Cross Junction, Va., 2.58; 4. MaKayla Lundy, Langley, British Columbia, Can., 3.06.
Breakaway Average:1 . Sarah Angelone, Cross Junction, Va., 4.98 seconds; 2. Alli Masters, Leon, Iowa, 5.24; 3. Brittni McCully, Mullen, Neb., 5.69; 4. Kaylee Billingsley, Phoenix, Ariz., 6.06.

Bareback Riding: 1 . Hunter Carlson, Douglas, Wyo., 78 points; 2. Jesse Wager, Dulce, N.M., 72; 3. Kyle Bloomquist, Raymond, Minn., 69; 4. Daylon Swearingen, Piffard, N.Y., 68. Bareback Average: 1. Hunter Carlson, Douglas, Wyo., 147 points; 2. Daylon Swearingen, Piffard, N.Y., 143; 3. Jesse Wager, Dulce, N.M., 136; 4. Brian Brown, La Barge, Wyo., 78.

Tie­Down Roping: 1 . Laramie Warren, Claremore, Okla., 9.96 seconds; 2. Ross Barnett, Poplarville, Miss., 10.82; 3. Seth Peterson, Minot, N.D., 10.84; 4. Wyatt Williams, Glenns Ferry, Idaho, 10.99.
Tie­Down Average: 1. Wyatt Williams, Glenns Ferry, Idaho, 20.16 seconds; 2. Jobe Johns, Lake Placid, Fla., 21.92; 3. Justin Long, Carlsbad, N.M., 22.43; 4. Seth Peterson, Minot, N.D., 23.03.

Saddle Bronc: 1 . Houston Brown, Miles City, Mt., 69 points; 2. Jacob McCauley, Comanche, Okla., 65; 3. Ira Dickinson, Rock Springs, Wyo., 57; 4. Reed Neely, Sanger, Calif., 51. Saddle Bronc Average: 1. Houston Brown, Miles City, Mt., 130 points; 2. Sage Newman, Melstone, Mt., 82; 3. Ryder Wright, Milford, Utah, 81; 3. Colt Gordon, Comanche, Okla., 81.

Steer Wrestling: 1 . Hunter Styles, Fountain Inn, S.C., 5.66 seconds; 2. Brandon Tolbert, Loogootee, Ind., 5.86; 3. Eric Logan, Yampa, Colo., 6.47; 4. Jamie Haney, Odessa, Fla., 7.52.

Steer Wrestling Average: 1. Brayden VanCleve, Elmira, Ore., 14.3 seconds; 2. Brandon Tolbert, Loogootee, Ind., 18.31; 3. Wade Webb, Sparks, Nev., 19.98; 4. Charlie Wiese, Geneseo, Ill., 22.99.

Pole Bending: 1. Anna Dietrich, Greenville, Ind., 19.974 seconds; 2. Kayla Copenhaver, St. James, Mo., 20.277; 3. Mikayla Almond, Olin, N.C., 20.326; 4. Heather Varner, Greenville, Ala., 20.374.
Pole Bending Average: 1 . Mikayla Almond, Olin, N.C., 40.105 seconds; 2. Brynn Lehman, Carson City, Nev., 40.718; 3. Kayla Copenhaver, St. James, Mo., 40.726; 4. Kristine Stewart, Yorkville, Ill., 41.264.

Team Roping: 1. Colt Papy, Ocala, Fla., Ryon Springer, Ocala, Fla., 8.2 seconds; 2. Chase Atkinson, Elizabeth, Colo., Clyde Bolejack, Elbert, Colo., 9.02; 3. Caden Camp, Belgrade, Mt., Caleb Guardipee, Cut Bank, Mt., 10.46; 4. Austin Jensen, Syracuse, Neb., Jace Steenhoek­Williams, Winterset, Iowa, 12.43.

Team Roping Average: 1. Colt Papy, Ocala, Fla., Ryon Springer, Ocala, Fla., 16.01 seconds; 2. Gates Hadley, Plain City, Utah, Taylor Boren, Vernal, Utah, 22.19; 3. Jake Wells, Rainsville, Ala., Alec Edmonson, Dawson, Ala., 23.03; 4. Chase Atkinson, Elizabeth, Colo., Clyde Bolejack, Elbert, Colo., 24.18.

Bull Riding: 1 . Jake Davis, McCleary, Wash., 76 points; 2. Coy Thorson, Fergus Falls, Minn., 69; 3. Tyler McVay, Tucson, Ariz., 64; 4. Creek Young, Rogersville, Mo., 63.
Bull Riding Average: 1. Jake Davis, McCleary, Wash., 151 points; 2. Jess Lockwood, Volborg, Mt., 82; 3. Judd Hebert, Egan, La., 80; 4. Chase Dougherty, Woodburn, Ore., 77.

Barrel Racing: 1 . Shayla Currin, Dayton, Wash., 17.116 seconds; 2. Alex Odle, Brush, Colo., 17.172; 3. Karson Bradley, Big Piney, Wyo., 17.193; 4. Sadie Leyba, Ely, Nev., 17.28.
Barrel Racing Average: 1 . Alex Odle, Brush, Colo., 34.465 seconds; 2. Karson Bradley, Big Piney, Wyo., 34.769; 3. Sadie Leyba, Ely, Nev., 34.775; 4. Alex Daniel, Sherwood, Ark., 35.462.

Girls’ Cutting: 1 . Kadee Hall, Comanche, Okla., 149 points; 2. Ouana Harkins, Billings, Mt., 147; 3. Makenna Sandstrom, Ray, N.D., 143; 4. Katy Fogleman, Lake Charles, La., 140. Girls’ Cutting Average: 1 . Kadee Hall, Comanche, Okla., 296 points; 2. Ouana Harkins, Billings, Mt., 285; 3. Makenna Sandstrom, Ray, N.D., 284; 4. Kaelyn Marchand, Omak, Wash., 277.

Boys’ Cutting: 1 . Lucas Troyer, Beemer, Neb., 148.5 points; 2. Taite Stickler, San Luis Obispo, Calif., 145.5; 2. Jase Staudt, Nathrop, Colo., 145.5; 4. Wyatt Kent, Casa Grande, Ariz., 145. Boys’ Cutting Average: 1. Lucas Troyer, Beemer, Neb., 293 points; 2. Taite Stickler, San Luis Obispo, Calif., 288.5; 3. Jase Staudt, Nathrop, Colo., 285.5; 4. Dawson Zaharias, Bluffdale, Utah, 285.

Reined Cow Horse: 1. Lance Evans, Evanston, Wyo., 287 points; 2. Kelly Valdez, La Junta, Colo., 286; 3. Sam Oden, Prescott, Ariz., 285.5; 4. Emily Gravlin, Creston, Iowa, 283.5.
Reined Cow Horse Average: 1 . Kelly Valdez, La Junta, Colo., 578 points; 1. Natalie Leisinger, Highmore, S.D., 578; 3. Wyatt Hershberger, Litchfield Park, Ariz., 575; 4. Sam Oden, Prescott, Ariz., 572.5.

Girls’ Team Standings: 1. OKLAHOMA, 1,585.00 points; 2. COLORADO, 1,490.00; 3. SOUTH DAKOTA, 1,240.00; 4. MISSOURI, 1,225.00.

Boys’ Team Standings: 1 . UTAH, 2,670.00 points; 2. ARIZONA, 2,260.00; 3. WYOMING, 2,255.00; 4. IDAHO, 2,203.33.

Average Team Standings: 1 . UTAH, 3,620.00 points; 2. OKLAHOMA, 3,468.33; 3. LOUISIANA, 3,138.33; 4. WYOMING, 3,130.00. 

Light Rifle Final: 1. Roberto Galaz, N.M., 657 total points; Cooper Champneys, Idaho, 643; Garrett Nunn, Wyo., 642; Levi Vigoren, Utah, 635; Sissy Winn, Texas, 634; Madison Myers, Texas, 634; Sarah Keller, Wisc., 625; Kaycee Szymanski, S.D., 623; Troy Flanigan, Utah, 619; Quinn Gillett, Utah, 612.

Boys’ AQHA Horse of the Year: 1. SPOON LADUAL, Judd Grover, Iowa, 415 points;
2. COMMAND A FAST "BUZZ", Wyatt Williams, Idaho, 340; 3. REY LITTLE, Zack Jongbloed, La., 160; 4. HEART OLENA CLOUD, Justin Haslerig, Ga., 25.

Girls’ AQHA Horse of the Year: 1. SENORITA SPOON, Kadee Hall, Okla., 580 points;
2. TREASURE JAY, Anna Dietrich, Ind., 200; 2. SAN ZAN MODEL, Kelsey Brashear, La., 200; 4. VF STONED EYES, Karson Bradley, Wyo., 180.

All Around Rookie Cowboy: 1. JC Mortensen, Paulden, Ariz., 135 points; 2. Cody Stubbs, Odenville, Ala., 20; 3. Marcos Martinez, Tucson, Ariz., 200; 4­5. Glaven Medlin, Grove, Okla., 190; 4­5. Lariat Chandler, Afton, Okla., 190.

All Around Rookie Cowgirl: 1. Rylee White, Neola, Utah, 250 points; 2. Kyla Matthews, Athens, Tenn., 190; 3. Mikayla Almond, Olin, N.C., 380; 4. Alli Masters, Leon, Iowa, 220.

All Around Cowboy: 1. JC Mortensen, Paulden, Ariz., 250 points; 2. Jade Taton, Kersey, Colo., 230; 3. Ross Barnett, Poplarville, Miss., 190; 4. Charlie Wiese, Geneseo, Ill., 100.

All Around Cowgirl: 1. Kelly Valdez, La Junta, Colo., 565 points; 2. Kaytlyn Miller, Dammeron Valley, Utah, 310; 3. Cora Borman, Backus, Minn., 300; 4. Shawnee Sherwood, Grace, Idaho, 280.

Girls’ Team Standings: 1. OKLAHOMA, 1,585.00 points; 2. COLORADO, 1,490.00; 3. SOUTH DAKOTA, 1,240.00; 4. LOUISIANA, 1,210.00.

Boys’ Team Standings: 1. UTAH, 2,670.00 points; 2. ARIZONA, 2,260.00; 3. WYOMING, 2,255.00; 4. IDAHO, 2,203.33.

Average Team Standings: 1. TEXAS, 2,603.33 points; 2. UTAH, 3,620.00; 3. CALIFORNIA, 2,875.00; 4. IDAHO, 3,083.33.