Contestants from 33 states to compete for $1 million at Ram National Circuit Finals Rodeo

Contestants from 33 states to compete for $1 million at

Ram National Circuit Finals Rodeo

                KISSIMMEE, Fla. --- When the Ram National Circuit Finals Rodeo (RNCFR) gets underway at the Silver Spurs Arena on April 7, rodeo athletes from 33 states will have made the journey from every part of the country to compete for national championships.

The circuit system divides the United States into 12 geographical regions where Professional Rodeo Cowboys Association (PRCA) and Women’s Professional Rodeo Association (WPRA) members compete for points in their designated area to advance to their circuit finals. The winners of the 12 circuit finals as well as the year-end champions in each rodeo event are then invited to the RNCFR for a total of 192 contestants. With over $1 million in cash and prizes, winning contestants will win substantial paychecks and get a $20,000 certificate towards the purchase of a Ram vehicle, a new Polaris RANGER UTV and a championship package that includes buckle, saddle and new pair of boots.

Events showcased at the RNCFR include: bareback riding; steer wrestling; team roping (heading and heeling); saddle bronc riding; women’s barrel racing and bull riding. The first four performances are being broadcast online on the Wrangler Network. The finals on April 10th will air on CBS Sports. A list of all qualifiers is below.

RNCFR Qualifiers by Circuit

Columbia River Circuit

(Washington, Oregon & Idaho Panhandle)

 

Clayton Biglow, Clements, Calif.

bareback riding

David Peebles, Redmond, Ore.

Bareback riding

Zeb Lanham, Sweet, Idaho

bull riding

Dallee Mason, Weiser, Idaho

bull riding

Callahan Crossley, Hermiston, Ore.

barrel racing

Pamela Capper, Cheney, Wash.

barrel racing

Spencer Mitchell, Colusa, Calif.

heading

Billy Bob Brown, Carbon, Texas

heading

Russell Cardoza, Terrebonne, Ore.

Heeling

Garrett Jess, Coulee City, Wash.

Heeling

Ryan MacKenzie, Homedale, Idaho

saddle bronc riding

Max Filippini, Battle Mountain, Nev.

saddle bronc riding

Blake Knowles, Heppner, Ore.

steer wrestling

Trevor Knowles, Mount Vernon, Ore.

steer wrestling

Taylor Santos, Creston, Calif.

tie-down roping

Tyson Durfey, Cheney, Wash

tie-down roping

 

California Circuit (California)

 

Teddy Athan, Livermore, Calif.

bareback riding

R.C. Landingham, Paso Robles, Calif.

Bareback riding

Dalton McMurtrie, Susanville, Calif.

bull riding

Sean Peterson, Kerman, Calif.

bull riding

Jolee Lautaret - Jordan, Kingman, Ariz.

barrel racing

Mary Jo Camera, Turlock, Calif.

barrel racing

Blake Hirdes, Turlock, Calif.

Heading

Lane Karney, Creston, Calif.

heading

Jordan Ketscher, Squaw Valley, Calif.

heeling

Joseph Shawnego, Oakdale, Calif.

heeling

Justin Lawrence, Sanger, Calif

saddle bronc riding

Joaquin Real, Santa Paula, Calif.

saddle bronc riding

Blaine Jones, Templeton, Calif.

steer wrestling

Sterling Lambert, Fallon, Nev.

steer wrestling

Blake Hirdes, Turlock, Calif.

tie-down roping

Ryle Smith, Oakdale, Calif.

tie-down roping

 

Wilderness Circuit

(Southern Idaho, Utah & Nevada)

Caleb Bennett, Tremonton, Utah

bareback riding

Mason Clements, Sandy, Utah

bareback riding

Garrett Smith, Rexburg, Idaho

bull riding

Joe Frost, Randlett, Utah

bull riding

Megan Lewis, Twin Falls, Idaho

barrel racing

Vickie Carter, Richfield, Utah

barrel racing

Matt Sherwood, Pima, Ariz.

heading

Barak Freeman, Spring Creek, Nev.

heading

Asher Freeman, Spring Creek, Nev.

heeling

Quinn Kesler, Holden, Utah

heeling

Allen Boore, Axtell, Utah

saddle bronc riding

Rusty Wright, Milford, Utah

saddle bronc riding

Olin Hannum, Malad, Idaho

steer wrestling

Wyatt Smith, Rexburg, Idaho

steer wrestling

Cy Eames, Gooding, Idaho

tie-down roping

J.C. Malone, Hooper, Utah

tie-down roping

 

Montana Circuit (Montana)

Chase Erickson, Helena, MT

bareback riding

Justin Miller, Billings, MT

Bareback riding

Parker Breding, Edgar, Mont.

bull riding

Dustin Jenkins, Missoula, Mont.

bull riding

Heather Knerr, Grass Range, Mont.

barrel racing

Lindsay Kruse, Winston, Mont.

barrel racing

Jade Stoddard, Sugar City, Idaho

heading

Shawn Bessette, Great Falls, Mont.

heading

Ike Folsom, Dillon, Mont.

heeling

Sid Sporer, Cody, Wyo.

heeling

Chase Brooks, Annaconda, Mont.

saddle bronc riding

Tyrell Smith, Jr., Geyser, Mont.

saddle bronc riding

Josh Boka, Dillon, Mont.

steer wrestling

Ty Erickson, Helena, Mont.

steer wrestling

Chad Johnson, Cut Bank, Mont.

tie-down roping

Jason Schaffer, Boradus, Mont.

tie-down roping

 

Mountain States Circuit

(Wyoming & Colorado)

Joel Scheelingegel, Burns, Colo.

bareback riding

Craig Wisehart, Kersey, Colo.

bareback riding

Cody Johansen, Greeley, Colo.

bull riding

Jacob Smith, LaSalle, Colo.

bull riding

Ivy Conrado, Hudson, Colo.

barrel racing

Andrea Busby, Milsap, Texas

barrel racing

Cole Dorenkamp, Lamar, Colo.

heading

Clayton Van Aken, Laramie, Wyo.

heading

Cullen Teller, Pierce, Colo.

heeling

T.J. Watts, Hudson, Colo.

heeling

Lyle Welling, Marsland, Neb.

saddle bronc riding

Brody Cress, Hillsdale, Wyo.

saddle bronc riding

Josh Peek, Pueblo, Colo.

steer wrestling

Cody Pratt, Pueblo, Colo.

steer wrestling

Brice Ingo, Boone, Colo.

tie-down roping

Josh Peek, Pueblo, Colo.

tie-down roping

 

Turquoise Circuit

(Arizona & New Mexico)

 

Delvecchio Kaye, Round Rock, Ariz.

bareback riding

Trenten Montero, Winnemucca, Nev.

bareback riding

Lon Danley, Tularosa, N.M.

bull riding

Trenten Montero, Winnemucca, Nev.

bull riding

Sherry Cervi, Marana, Ariz.

barrel racing

Sarah Kieckhefer, Prescott, Ariz.

barrel racing

Tom Richards, Humboldt, Ariz.

heading

Erich Rogers, Round Rock, Ariz.

heading

Cesar de la Cruz, Tucson, Ariz.

heeling

Cory Petska, Marana, Ariz.

heeling

Cooper DeWitt, Rio Rico, Ariz.

saddle bronc riding

Brandon Biebelle, San Lorenzo, N.M.

saddle bronc riding

Justin Simon, Florence, Ariz.

steer wrestling

Clayton Tuchscherer, Dona Ana, N.M.

steer wrestling

Tristan Mahoney, Florence, Ariz.

tie-down roping

J.D. Kibbe, Portales, N.M.

tie-down roping

 

Badlands Circuit

(North Dakota & South Dakota)

 

Casey Breuer, Mandan, ND

bareback riding

Ty Breuer, Mandan, ND

bareback riding

Riley Blankenship, Killdeer, N.D.

bull riding

Wyatt Gregg, Belle Fourche, S.D.

bull riding

Kaylee Gallino, Wasta, S.D.

barrel racing

Calyssa Thomas, Harrold, S.D.

barrel racing

J.B. Lord, Sturgis, S.D.

heading

Logan Olson, Flandreau, S.D.

heading

Levi Lord, Sturgis, S.D.

heeling

Jordan Olson, Flandreau, S.D.

heeling

Jesse Bail, Camp Crook, SD

saddle bronc riding

J.J. Elshere, Hereford, S.D.

saddle bronc riding

Cameron Morman, Glenullin, N.D.

steer wrestling

Colt Floyd, Buffalo, S.D.

steer wrestling

Boe Brown, Valentine, Neb.

tie-down roping

 

Prairie Circuit

(Nebraska, Kansas & Oklahoma)

 

Frank Morton, Wright, Kan.

bareback riding

Caine Riddle, Vernon, Texas

bareback riding

Jake Gowdy, Bristow, Okla.

bull riding

Mary Burger, Pauls Valley, OK

barrel racing

Kim Couch, Rattan, Okla.

barrel racing

Coleman Proctor, Yukon, Okla.

heading

Andrew Ward, Edmond, Okla.

heading

Jake Long, Coffeyville, Kan.

heeling

Tyler Worley, Stephenville, Texas

heeling

Jesse James Kirby, Dodge City, KS

saddle bronc riding

Ryan Bestol, Hyannis, Neb.

saddle bronc riding

Jule Hazen, Ashland, Kan.

steer wrestling

Riley Duvall, Checotah, Okla.

steer wrestling

Cody Quaney, Cheney, Kan.

tie-down roping

Cole Bailey, Okmulgee, Okla.

tie-down roping

Chirs McCombs, Devol, Okla.

bull riding

 

Texas Circuit (Texas)

Jake Brown, Hillsbroro, TX

bareback riding

Evan Jayne, Rockwall, Texas

bareback riding

Cody Rostockyj, Lorena, Texas

bull riding

Cody Teel, Kountze, Texas

bull riding

Jana Bean, Fort Hancock, Texas

barrel racing

Kelly Tovar, Rockdale, Texas

barrel racing

Jake Orman, Prairie, Miss.

heading

Tyler Wade, Terrell, Texas

heading

Tyler Domingue, Dekalb, Texas

heeling

Kinney Harrell, Marshall, Texas

heeling

Jacobs Crawley, Boerne, Texas

saddle bronc riding

Sam Spreadborough, Snyder, Texas

saddle bronc riding

Shayde Tree Etherton, Hico, Texas

steer wrestling

Clayton Hass, Terrell, Texas

steer wrestling

Timber Moore, Aubrey, Texas

tie-down roping

Sterling Smith, Stephenville, Texas

tie-down roping

 

Great Lakes Circuit

(Wisconsin, Iowa, Minnesota, Indiana, Ohio, Illinois, Michigan, Missouri and Kentucky)

 

Tim O'Connell, Zwingle, Iowa

bareback riding

Tanner Aus, Granite Falls, Minn.

bareback riding

John Young, Orient, Iowa

bull riding

Eli Vastbinder, Statesville, N.C.

bull riding

Natalie Foutch, Eldora, Iowa

barrel racing

Kristine Knauf, Chilton, Wisc.

barrel racing

Ryan Von Ahn, Sac City, Iowa

heading

Shaw Loiseau, Flandreau, S.D.

heading

J.W. Beck, Moville, Iowa

heeling

Matt Zancanella, Aurora, S.D.

heeling

Keith Allen Brauer, JR., Belleville, Ill.

saddle bronc riding

Doug Aldridge, Carthage, Mo.

saddle bronc riding

Kyle Whitaker, Chambers, Neb.

steer wrestling

Jon Ragatz, Cassville, Wis.

steer wrestling

Cody Huber, Albia, IA

tie-down roping

Blake Ash, Aurora, Mo

tie-down roping

 

Southeastern Circuit

(Louisiana, Mississippi, Alabama, Georgia, Florida, North Carolina, South Carolina, Tennessee and Arkansas)

Winn Ratliff, Leesville, LA

bareback riding

Matthew Smith, Boiling Springs, S.C.

bareback riding

Jacob O'Mara, Prairieville, La.

bull riding

Jeffrey Joseph Ramgos, Zachary, La.

bull riding

Jennifer Mosley, Palm City, Fla.

barrel racing

Megan Swint, Lithia, Fla

barrel racing

Bradley Massey, Perry, Fla.,

heading

Jacob Dagenhart, Statesville, N.C.

heading

Michael Bratton, Phenix City, Ala

heeling

Shane Hester, Lakeland, Fla.,

heeling

Heith DeMoss, Heflin, La.,

saddle bronc riding

Curtis Garton, Lake Charles, La.

saddle bronc riding

Juan Alcazar, Jr., Okeechobee, Fla.

steer wrestling

Kamry Dymmek, Kissimmee, Fla.

steer wrestling

Tim Pharr, Resaca, Ga.,

tie-down roping

Bart Brunson, Terry, Miss.

tie-down roping

 

First Frontier Circuit

(Maine, Vermont, New Hampshire, New York, Pennsylvania, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, Virginia,

West Virginia, Maryland, Delaware and New Jersey)

 

Andy Carter, Ellsinore, Mo.

bareback riding

Tim Kent, Chambersburg, Penn.

bareback riding

Tommy Lanzalotti, Newport, Penn.

bull riding

Hunter Scheerbaum, Boyers Penn.

bull riding

Nicole Yost, Anthony, Fla.

barrel racing

Jennifer Barrett, Buhl, Idaho

barrel racing

Eric Fabian, Schenectady, NY

heading

Carmine Nastri, Ballston Spa, NY

heading

Casey Cox, Ballston Spa, New York

heeling

Shawn Quinn, Schuylerville, N.Y.

heeling

Matthew Bartsch, Warwick, Md.

saddle bronc riding

Joe Phillips, Mertztown, Penn.

saddle bronc riding

Chad Stoltzfus, Conowingo, Md.

steer wrestling

Ryan Whetham, Woodstown, N.J.

steer wrestling

Ty Rumford, Hayes, Kan.

tie-down roping

J.R. Meyers, Felton, Penn.

tie-down roping

 

(Contestant Roster Subject to Change)