Pro Rodeo Results -October 1-4

Waller County Fair & Rodeo

 

Hempstead, Texas, Oct. 1-3

 

All-around cowboy: Cody Doescher, $1,748, steer wrestling and team roping.

 

Bareback riding: 1. Buck Lunak, 84 points on Pete Carr Pro Rodeo's Outa Sight, $1,951; 2. Bill Tutor, 83.5, $1,496; 3. Winn Ratliff, 82.5, $1,106; 4. Jake Brown, 81, $716; 5. (tie) Matt Bright, Evan Jayne, and Heath Ford, 80, $347 each; 8. Richmond Champion, 78.5, $195. 

 

Steer wrestling: 1. Stan Branco, 4.1 seconds, $2,011; 2. Cody Doescher, 4.2, $1,748; 3. Ryan Bothum, 4.3, $1,486; 4. Logan Gledhill, 4.4, $1,224; 5. (tie) Joshua Clark, and Tyler Gibson, 4.5, $830 each; 7. Clayton Hass, 5.0, $437; 8. Wade Steffen, 5.1, $175. 

 

Team roping: 1. Wes Kent/Scott Webster, 4.3 seconds, $3,204 each; 2. Rowdy Rieken/Justin Price, 4.5, $2,866; 3. Will Clark/Kolby Miller, 4.7, $2,529; 4. Shane Philipp/John Philipp, 4.8, $2,192; 5. Luke Brown/Martin Lucero, 4.9, $1,855; 6. (tie) Cord Crowell/Trey Carter III, and Kelsey Parchman/Matt Kasner, 5.2, $1,349 each; 8. Tyler Wade/Kinney Harrell, 5.3, $843; 9. (tie) Tee Luttrell/Clay Sieber, Logan Olson/Jordan Olson, and Jake Orman/James Arnold, 5.4, $225 each. 

 

Saddle bronc riding: 1. (tie) Bradley Harter, on Pete Carr Pro Rodeo's Fiesta Savy, and Nick Laduke, on Pete Carr Pro Rodeo's Ginger Snap, 79 points, $1,823 each; 3. Sam Spreadborough, 77, $1,170; 4. (tie) Justin Caylor, Jacobs Crawley, and Sterling Crawley, 76, $528 each; 7. (tie) CoBurn Bradshaw, Alex Wright, and Isaac Diaz, 73, $161 each. 

 

Tie-down roping: 1. Timber Moore, 8.0 seconds, $2,248; 2. Houston Hutto, 8.2, $1,955; 3. (tie) Dennis Luetge, and Cimarron Boardman, 9.0, $1,515 each; 5. Robert Mathis, 9.2, $1,075; 6. Josh Eirikson, 9.7, $782; 7. (tie) Bradley Bynum, Clint Singleton, and Ace Slone, 10.0, $228 each. 

 

Barrel racing: 1. Benette Little, 14.90 seconds, $2,666; 2. Jackie Jatzlau, 14.93, $2,266; 3. Mary Burger, 15.05, $1,866; 4. Andrea Cline, 15.09, $1,600; 5. Kelly Bruner, 15.12, $1,333; 6. Jaime Hinton, 15.14, $933; 7. Kelly Clifton, 15.21, $666; 8. Ahnna Peterson, 15.22, $533; 9. Martha Wright, 15.23, $467; 10. Raylene Cox, 15.31, $400; 11. Jenna Beaver, 15.33, $333; 12. Janet Staton, 15.35, $267. 

 

Steer roping: First round:1. (tie) Trey Sheets, and Vin Fisher Jr., 9.9 seconds, $897 each; 3. Scott Snedecor, 10.0, $643; 4. Ralph Williams, 10.6, $474; 5. Chet Herren, 11.0, $305; 6. Leo Campbell, 11.2, $169. Second round:1. Lawson Plemons, 9.9 seconds, $981; 2. Tony Reina, 10.4, $812; 3. Guy Allen, 10.6, $643; 4. Corey Ross, 10.7, $474; 5. Coy Thompson, 11.3, $305; 6. J. Tom Fisher, 11.4, $169. Third round:1. Roger Branch, 9.8 seconds, $981; 2. JB Whatley, 10.1, $812; 3. J. Tom Fisher, 10.2, $643; 4. Brian Garr, 10.4, $474; 5. C.A. Lauer, 10.6, $305; 6. Dan Fisher, 11.0, $169. Average: 1. Scott Snedecor, 33.8 seconds on three head, $1,472; 2. Trey Sheets, 35.2, $1,218; 3. Cody Lee, 36.4, $964; 4. Chet Herren, 38.2, $711; 5. John Bland, 39.0, $457; 6. Tony Reina, 39.1, $254. 

 

Bull riding: 1. Jeffrey Ramagos, 85 points on Pete Carr Pro Rodeo's Red One, $2,200; 2. Tim Bingham, 83.5, $1,686; 3. Eli Vastbinder, 81, $1,246; 4. Troy Garcia, 79.5, $807; 5. (tie) Ardie Maier, Bayle Worden, and Dustin Boquet, 79, $391 each; 8. (tie) Reagan Avery, and Lucas Guilbeau, 71, $110 each. 

 

Total payoff: $104,315. Stock contractor: Pete Carr Pro Rodeo. Sub-contractors: Lancaster & Pickett Pro Rodeo and Pete Carr's Classic Pro Rodeo. Rodeo secretary: Sandy Gwatney. Officials: Cliff Overstreet, DeWitt Forrest Jr and Will Lynd. Timers: Anna Willis and Sandy Gwatney. Announcer: Andy Stewart. Specialty act: Wild Child Lerwill. Bullfighters: Clay Heger and Cade Parks. Clown/barrelman: Wild Child Lerwill. Flankman: Pete Carr. Chute boss: John Gwatney. Pickup men: Jeremy Hight and Jeremy Willis. Music director: Stretch Mayer.

Fort Bend County Fair & Rodeo

 

Rosenberg, Texas, Oct. 2-3

 

All-around cowboy: Cory Solomon, $1,839, tie-down roping and team roping.

 

Bareback riding: 1. Buck Lunak, 80 points on Mo Betta Rodeo's Ishawooa, $1,567; 2. (tie) Heath Ford, and J.R. Vezain, 74, $1,021 each; 4. (tie) Matt Bright, and Bill Tutor, 72.5, $451 each; 6. Taylor Price, 71.5, $237. 

 

Steer wrestling: 1. Clint Shofner, 4.2 seconds, $1,990; 2. Daryl Joe Elliott, 4.4, $1,647; 3. Tooter Silver, 4.5, $1,304; 4. Jacob Talley, 4.6, $961; 5. (tie) Shane Frey, and Shawn Dollery, 4.9, $480 each. 

 

Team roping: 1. Shane Philipp/John Philipp, 4.7 seconds, $2,572 each; 2. Jesy Austin/Dee Rampy, 4.8, $2,301; 3. Bobby Joe Hill/Boogie Ray, 4.9, $2,030; 4. Caleb Smidt/B.J. Dugger, 5.0, $1,760; 5. (tie) Colt Fisher/Corey Hendrick, and Joshua Torres/Jonathan Torres, 5.1, $1,354 each; 7. (tie) Cody Russell/Wesley Johnson, and Blaine Vick/Twister Cain, 5.3, $812 each; 9. Jim Coffman/J.C. Williams, 5.5, $406; 10. (tie) Garrett Busby/Shawn Darnall, and Cord Crowell/Trey Carter III, 5.8, $68 each. 

 

Saddle bronc riding: 1. CoBurn Bradshaw, 83 points on Mo Betta Rodeo's Misty Morning, $1,740; 2. Joe Harper, 82.5, $1,318; 3. (tie) Cody Wright, and Bradley Harter, 79.5, $791 each; 5. Dean Wadsworth, 78, $369; 6. (tie) Jeremy Melancon, and Clint Hopping, 74, $132 each. 

 

Tie-down roping: 1. (tie) Braxton Laughlin, and Cory Solomon, 8.5 seconds, $1,839 each; 3. Cimarron Boardman, 8.6, $1,454; 4. Cheyenne Harper, 8.7, $1,198; 5. Robert Mathis, 9.0, $941; 6. J.D. McCuistion, 9.2, $684; 7. Reid Zapalac, 9.3, $428; 8. Clint Singleton, 10.4, $171. 

 

Barrel racing: 1. Robin Montague, 16.18 seconds, $2,241; 2. Megan Swint, 16.21, $1,905; 3. Jessi Fish, 16.29, $1,569; 4. Benette Little, 16.32, $1,345; 5. Shelley Morgan, 16.33, $1,120; 6. Molly Powell, 16.34, $784; 7. Lisa Thornton, 16.35, $560; 8. Janet Staton, 16.38, $448; 9. Laura Kennedy, 16.46, $392; 10. Ari-Anna Flynn, 16.49, $336; 11. (tie) Jessica Frost, and Mary Burger, 16.51, $252 each. 

 

Steer roping: First round:1. Chet Herren, 12.9 seconds, $1,224; 2. Marty Jones, 13.5, $1,013; 3. Rocky Patterson, 13.9, $802; 4. (tie) Trey Sheets, and Stephen Stransky, 14.0, $485 each; 6. Coy Thompson, 14.2, $211. Second round:1. Leo Campbell, 12.9 seconds, $1,224; 2. Chet Herren, 13.3, $1,013; 3. Marty Jones, 13.5, $802; 4. Brian Garr, 13.6, $591; 5. Scott Snedecor, 13.7, $380; 6. Ryan Willberg, 14.1, $211. Third round:1. Mike Chase, 13.5 seconds, $1,224; 2. Lawson Plemons, 14.2, $1,013; 3. Dan Fisher, 14.6, $802; 4. Jim Locke, 14.8, $591; 5. (tie) Ryan Willberg, and Chet Herren, 14.9, $295 each. Average: 1. Chet Herren, 41.1 seconds on three head, $1,836; 2. Kim Ziegelgruber, 44.8, $1,519; 3. Scott Snedecor, 46.1, $1,203; 4. Trey Sheets, 47.3, $886; 5. Dan Fisher, 48.1, $570; 6. Randy Mekelburg, 49.6, $316. 

 

Bull riding: 1. Trevor Kastner, 87 points on Championship Pro Rodeo's No Hands, $2,989; 2. Clayton Foltyn, 85.5, $2,292; 3. Newt Brasfield, 84, $1,694; 4. (tie) Markus Mariluch, and Wyatt Gregg, 83.5, $897 each; 6. Jeffrey Ramagos, 81, $498; 7. Colten Jesse, 75.5, $399; 8. Garrett Tribble, 75, $299. 

 

Total payoff: $95,265. Stock contractor: Mo Betta Rodeo. Sub-contractors: Silver Creek Rodeo and Championship Pro Rodeo. Rodeo secretary: Jane Ford. Timers: Sandy Garland and Cindy Kendrick. Announcer: Boyd Polhamus. Bullfighters: Chuck Swisher and Dusty Tuckness. Clown/barrelman: Justin Rumford. Flankman: Matt Williams. Chute boss: Matt Scott. Pickup men: Darryl Lamb and Matt Scott. Music director: Ben Bendele III.


Northwest Florida Championship Rodeo

 

Bonifay, Fla., Oct. 1-3

 

All-around cowboy: Justin Thigpen, $3,354, tie-down roping and steer wrestling.

 

Bareback riding: 1. Cowboy Murphy, 79 points on 4L & Diamond S Rodeo's Moon Challenger, $1,501; 2. (tie) Blade Elliott, and Matthew Smith, 77, $978 each; 4. Tray Chambliss III, 76, $546; 5. George Gillespie IV, 75, $318; 6. Tanner Phipps, 71, $227. 

 

Steer wrestling: 1. Justin Thigpen, 4.2 seconds, $1,730; 2. Tyler Pearson, 4.3, $1,504; 3. Lane Chipley, 4.6, $1,278; 4. Tyler Waguespack, 5.1, $1,053; 5. Cord Spradley, 5.3, $827; 6. (tie) Will Lummus, and Lucas Brasfield, 5.5, $489 each; 8. Lex Owens, 5.6, $150. 

 

Team roping: 1. Tee Luttrell/Clay Sieber, 4.6 seconds, $2,429 each; 2. Casey Halderman/Justin Hendrick, 5.2, $2,173; 3. Bart Brunson/Sammie Smith, 5.6, $1,918; 4. Keven Daniel/Derick Freeman, 5.8, $1,662; 5. Chuck Doebbler/Big Reach Jennings, 6.1, $1,406; 6. John Alley/Clark Adcock, 6.3, $1,151; 7. Steve Brandt/Jared Bilby, 6.8, $895; 8. Rob Toth/Cord Spradley, 6.9, $639; 9. Jeremy Hester/Troy Weekley Jr., 7.1, $384; 10. Ross Lowry/Michael Bratton, 10.2, $128. 

 

Saddle bronc riding: 1. Joey Sonnier III, 82 points on 4L & Diamond S Rodeo's Muddy Trails, $1,588; 2. (tie) Eddie Parlier, Curtis Garton, Nick Laduke, Allen Boore, and Cody Anthony, 76, $645 each. 

 

Tie-down roping: 1. Braxton Laughlin, 8.3 seconds, $1,963; 2. Justin Thigpen, 8.7, $1,624; 3. Tim Pharr, 9.0, $1,286; 4. Shane Overby, 9.2, $948; 5. Matt Thomas, 10.3, $609; 6. Cheyenne Harper, 10.4, $338. 

 

Barrel racing: 1. Lara Dewees, 16.42 seconds, $1,927; 2. Layna Kight, 16.45, $1,651; 3. Michelle Lummus, 16.50, $1,376; 4. Kelsey Kennemer, 16.53, $1,193; 5. Taylor Carver, 16.55, $917; 6. Jewels DeNapoli, 16.56, $734; 7. (tie) Sarah Rose McDonald, and Misty Orr, 16.58, $459 each; 9. (tie) Carlee Pierce, and Fallon Taylor, 16.62, $229 each. 

 

Bull riding: 1. Michael Riggs Jr., 84 points on 4L & Diamond S Rodeo's Jt, $3,187; 2. Casey Huckabee, 82, $2,443; 3. Kody DeShon, 80, $1,806; 4. (tie) Bayle Worden, and Wagner Luciano, 79, $956 each; 6. Trevor Kastner, 77, $531; 7. Jeff Askey, 75, $425; no other qualified rides. 

 

Total payoff: $72,315. Stock contractor: 4L & Diamond S Rodeo. Rodeo secretary: Dottie Hayes. Officials: Brian Eisenbraun and Fritz Brewer. Timers: Wanda Lowry and Dottie Hayes. Announcer: Jerry Todd. Specialty act: Keith Isley. Bullfighters: Matt Wheeler and Rafe Lamb. Clown/barrelman: Keith Isley. Flankmen: Ross Lowry, Tim Cox and Scott Pickens. Pickup men: Ross Lowry and Jason King. Music director: Rick Ward


San Dimas Western Days Rodeo

 

San Dimas, Calif., Oct. 3-4

 

All-around cowboy: Kyle Lockett, $1,261, tie-down roping, steer wrestling and team roping.

 

Bareback riding: 1. Tyson Thompson, 79 points on Growney Brothers Rodeo's Classy Clark, $846; 2. Teddy Athan, 74, $635; 3. Kid Banuelos, 54, $423; no other qualified rides. 

 

Steer wrestling: 1. Trever Knighton, 3.8 seconds, $1,147; 2. Charles Harris, 4.2, $860; 3. Blaine Jones, 4.8, $573; 4. Rhett Kennedy, 5.2, $287. 

 

Team roping: 1. (tie) Cody Snow/Dugan Kelly, and Spencer Mitchell/Kyle Lockett, 4.6 seconds, $1,261 each; 3. Ryan Reed/Tanner Luttrell, 4.8, $904; 4. Victor Ugalde/Cody Robbins, 4.9, $666; 5. Brandon Bates/Nate Preuit, 5.3, $428; 6. Craig Harrison/Walt Rodman, 5.4, $238. 

 

Saddle bronc riding: 1. Tab Hildreth, 75 points on Growney Brothers Rodeo's Holy Hoppin Hell, $921; 2. Tim Ditrich, 65.5, $691; 3. Andrew Steiger, 62, $461; no other qualified rides. 

 

Tie-down roping: 1. Jordan Ketscher, 8.7 seconds, $1,056; 2. K.C. Miller, 9.4, $874; 3. Troy Murray, 9.9, $692; 4. Ryle Smith, 10.1, $510; 5. (tie) Korii Ochoa, Blake Hirdes, and Clint Cooper, 11.2, $170 each. 

 

Barrel racing: 1. Katie Pascoe, 17.62 seconds, $934; 2. Brenda Mays, 17.69, $800; 3. Sue Smith, 17.73, $667; 4. Mary Jo Camera, 17.75, $578; 5. Linda Vick, 17.77, $445; 6. Toni Miller, 17.78, $356; 7. Brittany Kelly, 17.83, $267; 8. Ruth Haislip, 17.84, $178; 9. Karla Sanchez, 17.85, $133; 10. Lyndee Stairs, 17.98, $89. 

 

Bull riding: 1. (tie) A.J. Hamre, on Growney Brothers Rodeo's Thug Life, and Lane Selz, on Growney Brothers Rodeo's Glory Days, 76 points, $1,020 each; 3. Blaine Tibbals, 73.5, $583; 4. Corey Rickard, 72, $291. 

 

Total payoff: $30,330. Stock contractor: Growney Brothers Rodeo.


Kern County Fair Rodeo

 

Bakersfield, Calif., Oct. 2-3

 

All-around cowboy: Kyle Lockett, $683, tie-down roping, steer wrestling and team roping.

 

Steer wrestling: 1. Ory James Lemmons, 5.6 seconds, $714; 2. Rudy Switzer, 5.9, $536; 3. Kyle Lockett, 6.3, $357; 4. Ethen Thouvenell, 6.7, $179. 

 

Team roping: 1. Doyle Hoskins/Jordan Ketscher, 5.6 seconds, $1,050 each; 2. Blake Teixeira/Clint Harry, 6.0, $869; 3. Derrek Hee/Jason Johe, 6.2, $688; 4. Craig Harrison/Walt Rodman, 6.8, $507; 5. Spencer Mitchell/Kyle Lockett, 10.6, $326; 6. Brooks Dahozy/Clay Gun Shows, 10.7, $181. 

 

Saddle bronc riding: First round:1. Gus Thoreson, 75 points on Rosser Rodeo's Bleeding Heart, $346; 2. (tie) Justin Lawrence, and Landon Mecham, 70, $216 each; 4. Andrew Steiger, 66, $86. Second round:1. Alex Wright, 74 points on Flying U Rodeo's No. 776, $346; 2. Tab Hildreth, 66, $259; 3. Andrew Steiger, 58, $173; 4. Landon Mecham, 43, $86. Average: 1. Andrew Steiger, 124 points on two head, $346; 2. Tab Hildreth, 121, $259; 3. Landon Mecham, 113, $173; 4. Gus Thoreson, 75 on one head, $86. 

 

Tie-down roping: 1. Mike Johnson, 9.0 seconds, $884; 2. Ryle Smith, 10.3, $663; 3. (tie) Roy Branco, and Jared Ferguson, 10.5, $331 each. 

 

Barrel racing: 1. Katie Pascoe, 17.66 seconds, $844; 2. Dolli Lautaret, 17.67, $734; 3. Linda Vick, 17.71, $624; 4. Jolee Lautaret-Jordan, 17.79, $514; 5. Courtney Cline, 17.87, $404; 6. Jennifer Rose, 17.97, $294; 7. Ruth Haislip, 18.01, $184; 8. Christy Burleson, 18.02, $73. 

 

Bull riding: 1. Jeremy Kolich, 83 points on Rosser Rodeo's Jacket Lander, $993; 2. Dylan Vick, 79, $752; 3. Brady Portenier, 74, $541; 4. Christopher Byrd, 70, $361; 5. Sam Woody, 22, $211; no other qualified rides. 

 

Total payoff: $22,506. Stock contractor: Rosser Rodeo. Sub-contractor: Flying U Rodeo. Rodeo secretary: Cindy Rosser. Officials: Curtis Jessee and Rocky Steagall. Timers: Karin Rosser and Robin Yerxa. Specialty acts: Airtime Ayres and Bobby Kerr. Bullfighters: Logan Blasdell and Donny Castle. Flankman: Tony Amaral. Chute boss: Tony Amaral. Pickup men: Jake Twisselman and Bronc Boehnlein. Photographers: Dale Miller and Rod Connor. Music director: Hawkeye Odishoo.


Cumberland County Fair Rodeo

 

Cumberland, Maine, Oct. 3

 

All-around cowboy: John Leinaweaver, $880, bull riding and steer wrestling.

 

Steer wrestling: 1. John Leinaweaver, 11.9 seconds, $462; 2. Gregory Bennett, 26.1, $347; no other qualified runs. 

 

Team roping: 1. Olin Ellsworth/Charlie Goerlach, 22.2 seconds, $404 each; no other qualified runs. 

 

Saddle bronc riding: 1. Matthew Bartsch, 58 points on All American Rodeo's Okay, $570; no other qualified rides. 

 

Tie-down roping: 1. (tie) Nate Viera, and Matt McKinstry, 11.5 seconds, $510 each; 3. (tie) Charlie Goerlach, and Casey Cox, 14.5, $219 each. 

 

Barrel racing: 1. Theresa Stannard, 15.94 seconds, $423; 2. April Masterson, 16.28, $350; 3. Kerri Frazier, 16.36, $277; 4. Kristine Roy, 16.65, $204; 5. Lisa Barone, 16.66, $131; 6. Mallory Perkins, 17.01, $73. 

 

Bull riding: 1. John Leinaweaver, 67 points on All American Rodeo's No. 295, $417; no other qualified rides. 

 

Total payoff: $8,084. Stock contractor: All American Rodeo. Rodeo secretary: Danna Gann. Timers: Danna Gann and Carrie Swearingen. Announcer: Scully Scully. Bullfighters: Kris Furr and Mark Weber. Pickup men: Ryan Smith and John Leinaweaver. Music director: Scully Scully.


Cumberland County Fair Rodeo

 

Cumberland, Maine, Oct. 2

 

All-around cowboy: Chris Brennan, $549, tie-down roping and team roping.

 

Steer wrestling: 1. Gregory Bennett, 28.3 seconds, $444; no other qualified runs. 

 

Team roping: 1. Gary Dubois/Eric Parker, 7.1 seconds, $395 each; 2. Carmine Nastri/Casey Cox, 7.7, $296; 3. Eric Fabian/Tye Eglin, 12.1, $197; no other qualified runs. 

 

Saddle bronc riding: 1. Matthew Bartsch, 70 points on All American Rodeo's Tace Sauce, $541; no other qualified rides. 

 

Tie-down roping: 1. Chris Brennan, 10.8 seconds, $549; 2. Matt McKinstry, 11.5, $412; 3. Charlie Goerlach, 13.2, $274; 4. Robbie Erck, 14.0, $137. 

 

Barrel racing: 1. Mallory Perkins, 16.30 seconds, $423; 2. April Masterson, 16.35, $350; 3. Kerri Frazier, 16.36, $277; 4. Jill Matson, 16.41, $204; 5. Lisa Barone, 16.53, $131; 6. Jody Stockton, 16.82, $73. 

 

Bull riding: 1. Daniel McAllister, 82 points on All American Rodeo's Redemption, $399; no other qualified rides. 

 

Total payoff: $7,811. Stock contractor: All American Rodeo. Rodeo secretary: Danna Gann. Officials: Clint Simpson and Roger Stockton. Timers: Danna Gann and Carrie Swearingen. Announcer: Scully Scully. Bullfighters: Mark Weber and Kris Furr. Flankman: Sam Swearingen. Pickup men: Ryan Smith and Tye Eglin. Music director: Scully Scully.